Dodik: Eventualna rezolucija američkog Kongresa neobavezujuća
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik ocenio je da eventualna rezolucija o BiH američkog Kongresa nije obavezujuća za Republiku Srpsku koja ima jasan stav da se ne ide u povećanje nadležnosti BiH, nego u njihovo smanjenje i dovođenje u okvire Ustava i Dejtonskog sporazuma.
"Uspeli smo da zaustavimo nasilno uzimanje nadležnosti, a sada ulazimo u fazu kada ćemo veoma organizovano i jasno tražiti vraćanje raznih nadležnosti. Ukoliko se to ne bude odvijalo racionalno i u okviru Ustava BiH, radićemo ustavnu reformu u Republici Srpskoj gde će verovatno jedna od odredbi biti da entitetima pripada sve ono što nije direktno dato Ustavom BiH u nadležnost BiH", izjavio je Dodik.
On je podsetio da je Ustav Republike Srpske od Venecijanske komisije ocenjen kao usaglašen sa Dejtonskim mirovnim sporazumom, te istakao da je uveren da Srpska ima dovoljno snage da dodatno ojača institucije i državni kapacitet.
Komentarišući rezoluciju o BiH koju je uputio američki kongresmen Kristofer Smit, kojom se traži revizija Dejtonskog sporazuma, Dodik je rekao da su to poznate namere i da je očigledno da nisu otišle u zaborav, već se recikliraju.
"Taj kongresmen je direktni lobista bošnjačke strane i raspolažemo nekim informacijama o njegovoj korumpiranosti u tom pogledu. Poznato je da su njegove usluge plaćene i u tom pogledu je njegovo ponašanje", rekao je Dodik novinarima u Banjaluci. Bio sam izložen pritiscima zamenika državnog sekretara koji je tražio od mene jednog predsednika BiH, pa sam ga odbio uz njihove pretnje u tom vremenu", napomenuo je Dodik.
Komentarišući Smitov zahtev da OHR koristi puna ovlašćenja, Dodik je rekao da je to više žal za prošlim vremenima, kada ih je koristio visoki predstavnik u BiH protiv Srba i Republike Srpske.
"Kako možete objasniti da je SAD, koja se promoviše kao demokratska država, podržavala antidemokratska ponašanja visokih predstavnika u dužem periodu. Ili kako Velika Britanija, koja sebe smatra kolevkom demokratije, podržava i stoji iza nasilja visokih predstavnika u prošlosti. To je fenomen koji se mora objasniti", naglasio je Dodik.
On je naveo da visoki predstavnik dobija 24.000 evra mesečno, ali da je samo "ikebana", te da jednom na dnevni red mora doći nekorektnost visokih predstavnika u BiH.
"Ne možemo prihvatiti nasilje visokih predstavnika i podršku koju im je veći deo međunarodne zajednice dao u kršenju međunarodnog ugovora, jer Aneks 3 Konvencije o međunarodnim ugovorima sasvim nešto drugačije govori od onog što su radili visoki predstavnici", zaključio je Dodik.
Američki kongresmen Kristofer Smit uputio je u Predstavnički dom Kongresa rezoluciju kojom se traži ustavna reforma BiH i upotreba svih moći datih predstavnicima međunarodne zajednice u BiH. U rezoluciji je provučena ideja da je protivljenje centralizaciji, odnosno jačanju institucija na nivou BiH, uzrok stagnacije zemlje.
(RTRS)
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore