PSIHIJATRI UPOZORAVAJU: Svaki drugi građanin BiH ima psihički problem
BANJALUKA/SARAJEVO - Određene psihičke probleme ima 50 odsto građana Bosne i Hercegovine, tvrdi potpredsednik Udruženja psihijatara BiH Abdulah Kučukalić, koji svoju procenu bazira na dugogodišnjem kliničkom iskustvu i ističe da su stres i genetika najveći neprijatelji mentalnog zdravlja. Povodom Svetskog dana metalnog zdravlja, stručnjak ističe da se procenat duševnih bolesnika u BiH nije značajno redukovao u odnosu na posleratno vreme, prenose "Nezavisne novine".
"Problemi su i dalje prisutni, stresovi i frustracije prisutni su u kontinuitetu, što onemogućava bolju resocijalizaciju. S tog stanovišta, mogu reći da je najveći krivac ovo naše društvo koje ne može da iznađe političke i ekonomske dogovore i omogući zapošljavanje ljudi", ukazuje Kučukalić.
Nacionalni koordinator za mentalno zdravlje Republike Srpske Biljana Lakić kaže da je primetan trend da se ljudi, kada uoče tegobe i smetnje, ranije jave stručnjacima, nego što je to bio slučaj pre, recimo, desetak godina.
"Na mentalno zdravlje utiče niz činilaca, od bioloških, psiholoških, do socijalnih. Celi društveni kontekst, takođe, utiče na mentalno zdravlje - ako ljudi nemaju siguran posao, sigurne prihode, ako im je ugroženo fizičko zdravlje, ako su prethodno bili izloženi nekim traumatskim situacijama, sve to povećava rizik", upozorava Lakićeva.
Ona podseća da su prvi rani simptomi, koji bi trebalo da budu znaci upozorenja, promene raspoloženja i to pojava depresivnosti, straha, anksioznosti, nervoze, iritabilnosti ili agresivnosti, kao i promene ponašanja, povlačenje iz socijalnih relacija.
Takođe se, dodaje Lakićeva, očituju problemi sa spavanjem, smanjenjem ili povećanjem apetita, zatim problemi s koncentracijom i pamćenjem, preokupacija samo jednom ili dve stvari.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti