CIA: Naoružavali smo ustanike, ali bez efekta
Interno istraživanje
Nastojanja CIA da obuči sirijske pobunjenike predstavlja samo najnoviji primer kako jedan američki predsednik koristi obaveštajce da u tajnosti naoružava i obučava pobunjeničke grupe.
„U internom izveštaju, jednom od nekoliko koje je CIA dobila zaduženje da napravi 2012. i 2013, u jeku debate o tome da li SAD treba da se uključe u građanski rat u Siriji, zaključuje se da su mnogi raniji pokušaji CIA da tajno naoružava strane snage imali minimalan uticaj na dugoročni ishod sukoba“, navodi njujorški list.
Oni su bili još manje efikasni kad pobunjenici nisu imali direktnu američku podršku na kopnu, piše u izveštaju.
Međutim, predsednik SAD Barak Obama je u aprilu 2013. godine dao ovlašćenje CIA da počne program naoružavanja pobunjenika u jednoj bazi u Jordanu, a kasnije je njegova administracija odlučila da proširi misiju obučavanja većim paralelnim programom Pentagona u Saudijskoj Arabiji, gde se obučavaju borci za borbu protiv džihadističke organizacije Islamska država.
Cilj programa je da svake godine obuku završi oko 5.000 pobunjenika.
Ograničeni rezultati
Do sada su rezultati bili ograničeni i američki zvaničnici kažu da je mračan stav CIA prema svojim ranijim operacijama naoružavanja pobunjenika uticao na Obaminu nespremnost da počne tajnu operaciju.
- Jedna od stvari koje je Obama hteo da zna bila je da li je ovo ikad dalo rezultate. Zaključci u izveštaju CIA bili su vrlo negativni - izjavio je jedan bivši visoki zvaničnik američke administracije koji je učestvovao u debati o tome, piše Njujork tajms.
Osnovni cilj Rasprava
MUNICIJA GRCIMA, KUBANCIMA...
Naoružavanje stranih sila bilo je centralna misija od osnivanja CIA, jer su tako pokretali pobune protiv SSSR tokom Hladnog rata. Prva takva akcija organizovana je 1947. godine, kad je Hari Truman naredio da se oružje i municija vredni milione dolara pošalju Grčkoj kako bi ugušili pobunu komunista. Kasnije su novac davali pobunjenicima na Kubi, u Nikaragvi, Avganistanu, Somaliji, piše Njujork tajms.
PLAN O JORDANU
Rasprava o tome da li je Obama suviše čekao da pruži pomoć sirijskim pobunjenicima obnovljena je nakon što su bivša državna sekretarka Hilari Klinton i bivši sekretar za odbranu Lion Paneta nedavno objavili knjige u kojima su napisali da su podržali plan koji je u leto 2012. predstavio tadašnji direktor CIA Dejvid Petreus o naoružavanju i obučavanju malih grupa pobunjenika u Jordanu, ističe Njujork tajms.
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)