IŠČUPALI SE IZ KANDŽI ZAVISNOSTI: Otkako nismo na Fejsbuku, vratili smo unutrašnji mir!
SPLIT - Mesecima nismo na Fejsbuku i vratili smo unutrašnji mir, kažu dvoje Splićana koji su se s teškom mukom iščupali iz kandži zavisnosti od - društvene mreže Fejsbuk, piše Slobodna Dalmacija.
Profesorka engleskog i ruskog jezika Klaudija Pralija (40) i inženjer telekomunikacija Nediljko Vuko (36) kažu da im je Fejsbuk umalo uništio živote i da im je ogadio i neke prijatelje iz realnog života, a da su sad neopisivo srećni jer više ne prate "sve te boleštine koje se nalaze u ljudskim glavama", kako kaže Klaudija.
Klaudija se tek iz drugog pokušaja rešila teške zavisnosti koja se na mala vrata uvukla u živote miliona ljudi, a koja nas drži prikovanim uz kompjutere, tablete i pametne telefone i tera da provodimo sate proveravajući ko nam je lajkovao poslednji selfi, ko je prihvatio zahtev za igricu, kako "prijatelji" komentarišu aktuelne događaje, da li je neko ostavio zanimljiv komentar na naš post ili nam je možda stigao nov zahtev za prijateljstvo ili poruka.
Klaudija kaže da je već dugo razmišljala o tome da napusti Fejsbuk, ali da je zavisnost bila jača od nje - bila je totalno navučena.
"Kod mene je sve počelo daleke 2007, kada sam se povezala s 15-ak dragih ljudi, a Fejsbuk nam je bio samo sredstvo za internu zabavu; ali već do kraja godine sve se drastično promenilo jer se i krug mojih prijatelja naglo povećao. Međutim, te 2011, kad sam dobila stipendiju zahvaljujući kojoj sam provela dve nedelje u Engleskoj i apstinirala od Fejsbuka, prvi put sam shvatila koliko vremena dnevno izgubim na toj mreži", priča ona dodajući da joj se sve zgadilo kad se pojavila opcija "seen", to jest "viđeno", pa je izbrisala profil.
Međutim, đavo joj nije dao mira, pa je pa je posle nekoliko meseci otvorila nov profil, ovoga puta pod pseudonimom, nadajući se da će tako izbeći zamke Fejsbuka. Ali opet se navukla, pa je s teškom mukom zauvek rekla zbogom Zakerbergovoj navlakuši.
"Moram da priznam da su mi se zgadili čak i neki od stvarnih prijatelja, jer su se u virtualnom svetu predstavljali kao osobe kakve uopšte nisu u realnom životu", kaže Klaudija.
"Na Fejsbuku je sve postalo predvidljivo. Imate 'stalkere', koji nikad ništa ne objavljuju, ne lajkuju, ne komentarišu, a prate sve što se događa. Oni su mi, definitivno, najgora vrsta. Zatim, imate one koji večno objavljuju nešto o macama ili o svojim bebama, pa one koji snimaju food porn, pa večne političke borce, u koje sam i sebe ubrajala, onda one opsednute selfijima... Lajk je kriv za sve, on je toliko ulenjio ljude da sada većina i ne objašnjava zašto im se nešto sviđa ili ne sviđa, dovoljno je kliknuti na tu opciju", objašnjava ona svoje razočaranje.
Slično razmišlja i drugi Fejsbuk odmetnik - Nediljko Vuko, koji je već pola godine "Facebook-free".
"Kao što ti pušenje iz zadovoljstva preraste u još jednu obavezu, jer moraš da vodiš računa da li imaš dovoljno cigareta, tako i profili na Fejsu mnogim ljudima postane preokupacija čak i kada nisu onlajn. Primetio sam da neki pridaju gotovo više pažnje onome što im se događa u tom virtualnom svetu nego u stvarnom životu", kaže on i dodaje da je u tom kontekstu i pojam "virtualno" sve diskutabilniji, jer ako dnevno provedeš sate na Fejsu, onda je to postalo tvoj stvarni život.
Pa ipak, Nediljko kaže da of Fejsbuka ipak ne može da pobegne jer se on toliko uvukao u naše živote i prijateljstva da u okolini uvek imaš nekoga ko nešto fotografiše da bi objavio na svom profilu ili izveštava ostatak društva o tome šta se upravo događa na Fejsu.
"U ovih pola godine koliko više nisam na Fejsu ni u jednom trenutku nisam osetio da mi nešto nedostaje", kaže on za Slobodnu Dalmaciju, dok Klaudija ipak priznala da joj nedostaje grupa "Serijske ubice", u kojoj je uživala zbog ozbiljnih i zanimljivih diskusija o televizijskim serijama. Ipak, nedovoljno da bi ostala na Fejsu.
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti