NEMAČKI GENERAL UZBURKAO SVETSKU JAVNOST: Spremamo velike vojne manevre na granici sa Rusijom!
Skoro 75 godina je prošlo od izbijanja Drugog svetskog rata, koji je doveo do uništenja Nemačke prilikom napada na Sovjetski savez, a emački general se ponovo priprema za rat protiv Rusije.
Ovo je obelodanjeno u članku koji je objavljen u petak u Die Welt, u kom je nemački NATO lider Hans Lotar Domreze izrazio svoje mišljenje. Prema komentarima generala sa četiri zvezdice, koji je vrhovni komandant Savezničke komande udruženih snaga, iznesena je otvorena pretnja za rat protiv Rusije.
Domreze je u članku rekao da zapadni savez po prvi put priprema manevre velikih razmera u regionima ruske granice. "Do sada smo sproveli veće manevre od 25.000-40.000 ljudi samo u zapadnim NATO državama. Gotovo sam siguran da ćemo u budućnosti to uraditi u istočnoj Evropi i na Baltiku", rekao je on.
Skoro 25 godina posle raspada Sovjetskog saveza, NATO namerava da premesti na desetine hiljada vojnika blizu granice sa Rusijom.
NATO snage planiraju da okruže Rusiju vojskom, što je politika visokog rizika od vojnog sukoba i nuklearnog rata. Čak i novine koje vrše propagandu protiv Rusije opisuju plan kao „provokativnu meru protiv Moskve“.
"Ustanovićemo NATO snagu brzog odgovora od oko 5.000-7.000 ljudi, koja se može aktivirati u regionu za oko 2-5 dana. Prema našim planovima, ova snaga brzog odgovora će učestvovati u velikom manevru „Spajanje trozupca“ u septembru 2015. u Italiji, Španiji i Portugalu. Ako sve bude išlo po planu, snaga brzog odgovora će biti spremna za postavljanje krajem 2015. godine“, rekao je general Domreze.
Samo NATO države sa neophodnom visokotehnološkom vojnom opremom i treniranim vojnicima mogu da učestvuju u ovom širenju NATO snaga, rekao je Domreze. Nemačka će voditi glavnu reč.
"Mi planiramo da svaka od 6-10 nacija formira talas oko godinu dana a onda da se promeni. Prema trenutnim planovima, svaki ciklus će imati vodeću naciju, što će u nekom trenutku sigurno uključivati Nemačku. Ipak, ova visokopokretna sila moraće imati pristup velikom broju vazduhoplovnih snaga kako bi se brzo dolazilo do operacionih zona“.
Dostupnost potrebnih vidova transporta je jedan od najvećih izazova za NATO države, napomenuo je general. Domreze i vođstvo NATO-a planiraju da oforme a zatim izvedu novi Blickrig.
NATO konferencija u Velsu ranije ove godine odobrila je plan povećanja spremnosti za postavljanje vojnih snaga. „NATO je shvatio da moramo da budemo brži i fleksibilniji, ali i bolje opremljeni“, rekao je Domreze. Prethodna snaga brzogodgovora bila je suviše spora.
„Prosto nam je potrebno jako dugo da stignemo do zone postavljanja u okviru granica NATO-a“, rekao je general.
"Sve zavisi od brzog dovođenja dobro istrenirane snage, koja je spremna za postavku, iz nekoliko država u određeno vreme“.
Ratni planovi iziskuju povećani vojni budžet i puno novca. „Snage moraju biti dobro naoružane i istrenirane“, rekao je on.
"Moraju uvek biti spremne za postavljanje, čak i vikendom. To neće biti jeftino. Biće potrebna veća ulaganja u odbrambenu spremnost NATO", rekao je general.
Dodao je da NATO mora pod hitno da se modernizuje.
"NATO mora biti spreman na potencijalni rat u 21. veku. To uključuje odbranu protiv konvencionalnih napada, ali i kapacitet da se suzbiju sajber napadi, kao i sposobnost da se kontrolišu lokalne destabilizacije od strane podrivačkih neprijateljskih snaga koje je teško identifikovati“.
Domreze je naveo odgovor Rusije na zapadnjački prevrat u Ukrajini kao opravdanje za pripreme za rat.
"Aneksija Krima i kršenje svih međunarodnih normi je za nas bilo iznenađenje. Nismo to očekivali. Videli smo kako je Putin načinio rusku vojsku borbenijom i bržom“, rekao je on.
Porodična istorija Domrezea čini njegove izjave još zlokobnijim. Njegov otac, Lotar Domreze, borio se u Drugom svetskom ratu kao komandant Vermahta na istočnom frontu. On je 1956. uključen u ponovno naoružavanje nemačke vojske gde je imao uspešnu vojnu karijeru.
On je 1973. godine postao major i komandant Severne vojne grupe, a 1975. preuzeo je garnizon kao glavni oficir komandujućih oficira oružanih snaga.
Njegov sin je sada sebi dao zadatak da uradi ono što njegov otac nije uspeo – da pokori Rusiju.
Nemačka vlada je svesna istorijskog značaja Domrezeovih izjava. Portparol ministarstva spoljnih poslova, Martin Šefer pokušao je da deeskalira situaciju, tvrdeći da manevri ovih razmera u istočnoj Evropi nisu planirani u skorijoj budućnosti. Rekao je da se „održavanju konstruktivnih odnosa sa Rusijom prilazi sa mnogo ozbiljnosti“.
Domreze je u bliskom odnosima sa nemačkim predsednikom Joakimom Gaukom, koji je igrao glavnu ulogu u oživljavanju nemačkog militarizma. Oni su zajedno isposlovali kraj nemačkog vojnog uzdržavanja na bezbednosnoj konferenciji u Minhenu. Prevrat u Ukrajini propraćen je učestvovanjem Nemačke u vojnoj intervenciji na Bliskom istoku, a sada slede otvorene pripreme za rat protiv Rusije.
Kako navodi ministar spoljnih poslova, Štajnmaje - "Moramo da se pripremimo na činjenicu da će kriza postati normalna u godinama koje nadolaze. Uverenje da možemo da živimo na ostrvu mira u Evropi i da nas niko ne dira više ne pije vode“.
(Webtribune)
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod