Dauning strit 10 prvo je tvrdio da to nije tačno, a onda je promenio priču i saopštio da se takav zahtev, ako je postojao, nije odnosio na to da se prikrije umešanost Britanije, javlja BBC

LONDON - Britanski zvaničnici sastajali su se više puta sa američkim zvaničnicima koji su pripremali izveštaj o torturi agenata CIA nad osumnjičenima za terorizam, sa ciljem da izdejstvuju izbacivanje pojedinih delova iz tog dokumenta, prenose danas mediji u Londonu.

Mediji prenose da se britanska vlada nalazi pod pritiskom da objasni da li su britanski ministri i zvaničnici navodno lobirali u Vašingtonu da se "izbrišu" delovi koji se odnose na postupke britanske obaveštajane službe.

Iz kabineta britanskog premijera je saopšteno da London nije tražio da se informacije izostavljaju iz izveštaja o tehnikama mučenja, ali da ako je "takav zahtev postojao, onda se on nije odnosio na to da se prikrije umešanost Britanije".

Kako podseća BBC, zvaničnici u Dauning stritu 10 su prvobitno tvrdili da takav zahtev nije postojao, ali sada saopštavaju da je "bilo koji zahtev koji je upućen imao svoje nacionalne bezbednosne razloge".

dejvid-kameron-ispred-dauning-strita-10.jpg
Reuters 

Gardijan prenosi da nova dokumenta, koja datiraju od 2009, pokazuju da su britanski zvaničnici imali 24 sastanka sa članovima američkog Komiteta koji je zaključio da su metode CIA bile "brutalne i neefikasne". Prema informacijama grupe za ljudska prava Ripriv, među zvaničnicima koji su posetili Vašington sa tom namerom, bila je i bivša britanska ministarka policije Tereza Mej.

U izveštaju američkog Senata, na 500 stranica, navedeno je da je CIA koristila seksualne pretnje, simulirano davljenje i druge kontroverzne metode u ispitivanju osumnjičenih za terorizam, koje su sve bile neefikasne za dobijanje ključnih informacija. Postupanje prema zatvorenicima u tajnim zatvorima CIA pre jedne decenije bilo je gore nego što je američka administracija govorila Kongresu ili javnosti, navodi se u izveštaju obaveštajnog Komiteta Senata o torturi.