Prema zvaničnim podacima, promena iz muškog u ženski pol je češći zahtev sa kojim se lekari susreću. Obrnuti postupak je ređi, ali i komplikovaniji

Na promenu pola u Crnoj Gori čekaju tri žene, od kojih je jedna već krenula u proces „tranzicije“. Ako sve bude po planu, buduće Crnogorce čeka težak proces, jer je prema onome što kaže medicina, promena ženskog pola u muški mnogo teži postupak nego u obrnutom smeru.

Ministarstvo zdravlja Crne Gore usvojilo je pre nekoliko sedmica Pravilnik o utvrđivanju medicinskih razloga za promenu pola, pa je tako osobama koje žele ovaj poduhvat umnogome olakšan posao. Fond za zdravstveno osiguranje pokriva 80 odsto troškova za promenu pola, ali će budući đetići u Crnoj Gori od celokupnog procesa moći da obave samo psihološku pripremu. Ostatak procesa će najverovatnije biti obavljen u Beogradu, gde takve operacije već rade i koštaju od dve do tri hiljade evra.

Prema zvaničnim podacima, promena iz muškog u ženski pol je češći zahtev sa kojim se lekari susreću. Obrnuti postupak je ređi, ali i komplikovaniji. Mnogo je lakše, kažu stručnjaci, rekonstruisati ženske polne organe nego muške. Prilikom operacije, muški polni organ se pravi od proteza ili od lokalnog tkiva, što podrazumeva i estetski momenat.

Ceo proces prelaska iz jednog pola u drugi nije nimalo lak. Pre nego što se uradi i konačna promena pola neophodna je psihološka terapija kojom se utvrđuje da li je osoba koja želi promenu potpuno sigurna u svoju želju, odnosno da li je utvrđen poremećaj pola. Nakon što pacijent prođe tretman, a Ministarstvo da saglasnost, sledi takođe dugotrajna hormonska terapija kao sledeći stepenik u promeni pola.

Tek posle ovih koraka sledi operacija, nakon koje nema nazad! Operacija traje u proseku od tri do šest sati, a statistika govori da su muškarci koji su postali žene, zadovoljniji od žena koje su postale muškarci.

Danijel Kalezić iz LGBT organizacije „Kvir Montenegro“, koja je bila organizator Parade ponosa u Podgorici, kazao je da je jedna osoba već započela proces tranzicije pola, a da ih ima još.

"Postoje nezvanični podaci da još transrodnih osoba čeka na pristupanje procesu tranzicije", kaže Kalezić

(Večernje novosti)