Uprkos tome što Crni kontinent nije deo sveta koji bi nas lako asocirao na sneg, u Africi ima veličanstvenih planina čiji su vrhovi okovani ledom. Ipak, njega je sve manje...

Ovaj članak je preuzet sa sajta National Geographic.

Tri afričke planine imaju na svojim vrhovima ledene kape - Kilimandžaro u Tanzaniji (5.895 metara), Kenija u Keniji (5.199 metara) i Ruvenzori između GUgande i DR Kongo (5.109 metara). Ipak, snega i leda je na njima sve manje - od 1900. godine, Afrika je izgubila 80 odsto glečera, a naučnici veruju da će do 2030. godine afrički ledeni vrhovi u potpunosti ostati bez snega i leda.

Najpoznatija među ovim planinama je Kilimandžaro, a količina snega i leda na njoj varira tokom godine, u zavisnosti od količine zračenja, padavina i drugih klimatskih faktora. Naučnici objašnjavaju da je Kilimandžaro izgubio 82 procenta leda od prvog merenja izvedenog 1912. godine.

Ruvenzori i Kenija ne zaostaju za Kilimandžarom, a poseban problem predstavlja otapanje na Ruvenzoriju jer je on značajan izvor vode za reku Nil, pa iščezavanje snega i leda na njemu može dovesti u opasnost za desetine biljnih i životinjskih vrsta.

Nestajanje afričkih glečera jedan je od najvećih dokaza snažnih klimatskih promena i njihove potvrđuje efekte na prirodu.

SA SAJTA NATIONAL GEOGRAPHIC PREPORUČUJEMO VAM JOŠ:

Istina o "serumu istine" (VIDEO)

SPOT KOJI ĆE VAS ODUŠEVITI: Znate li kako izgleda zvuk?

Postoji li zaista veza između autizma i vakcina?

Kako su birani japanski piloti kamikaze?

NA ŠTA VAS PODEĆA: Pronađen neobičan oblik na Marsu