Čak 53 odsto od 65.000 ispitanika ne misli da će 2015. predstavljati početak „kineskog veka“

PEKING - Iako je laureat Nobelove nagrade ekonomista Džozef Štiglic predskazao da će 21. vek biti „kineski vek“, mnogi Kinezi smatraju da se to neće dogoditi sa dolaskom 2015, koja će, kako misle, ostati pod dominacijom „sveta Amerike“, ocenjuje kineska novinska agencija Sinhua.

- Kina je preuzela mesto najveće svetske ekonomije od SAD, ali da bi stala na kormilo globalne geopolitičke scene, potrebno je da se steknu i drugi uslovi - navodi agencija.

Prva i najvažnija je činjenica da je Kina ogromna zemlja, „blagoslovena velikom, radnom, miroljubivom i kreativnom populacijom, odlučnom da u potpunosti i mudro iskoristi svoje ogromne resurse i potencijal za izgradnju boljeg života, ne samo za sebe već za ceo svet“.

Istraživanje javnog mnjenja, koje je sprovela Sinhua, pokazalo je da 53 odsto od 65.000 ispitanika ne misli da će 2015. predstavljati početak „kineskog veka“. Sa prihodom po glavi stanovnika koji je približan trećini onog koji imaju građani zapadne Evrope i četvrtini Amerike, Kina je još daleko od toga da postane dobro kontrolisana država.