Jeste li čuli za Vitir, gradić u kom 75 odsto meštana živi u jednoj zgradi i do kog se stiže samo jednim putem?

Ovaj članak je preuzet sa sajta National Geographic.

Neverovatno dugačak tunel sa jednom trakom za vozila je jedini put kojim možete stići u Vitir, kao i jedini put kojim možete otići iz njega.

Na kraju tunela pronaći ćete grad koji je, umesto da ga krase raskošane i prostrane ulice, toliko mali da se ne izgleda kao tipičan urbani centar.

Četiri kilometara dugačak tunel koji vodi u Vitir nikada nije zakrčen, zato što je to fizički nemoguće. Širine oko 5 metara, on jedino može da izdrži saobraćaj koji teče u jednom pravcu.

Dve najveće zgrade u Vitiru su Baknerova zgrada i Begič toranj. Obe su sagrađene na početku Drugog svetskog rata uz prugu koja vodi do jnih, što je tada predstavljalo 55 miliona dolara skupu vojnu bazu na najdaljem frontu Hladnog rata. Baknerova zgrada je napuštena samo sedam godina nakon završetka; pošto je vojska ubrzo shvatila da ne mora da koristi tako udaljene baze.

Begič toranj (ili BTI, kako se češće naziva) se još uvek drži i više od toga. BTI je bukvalno postao Vitir, obezbeđujući dom za 75 odsto od ukupno 200 stanovnika ovog gradića, pružajući sve neophodne stvari za jednu opštinu. Prvi sprat služi za većinu najosnovnijih stvari koje su potrebne gradu. Policijska služba se nalazi iza jednih vrata, pošta iza drugih. Prošetajte malo niz hodnik i otkrićete gradske kancelarije kao i Kozi Korner, lokalnu prodavnicu namirnica.

Još samo nekoliko zgrada čini pejzaž Vitira. Ogromna, vojna gimnazija sada je skladište čamaca. Postoje i dve gostionice koje su u isto vreme perionice za veš, bar i restorani. Ipak, sjajno obojena tvrđava ispod je glavno središte Vitira, zato što ga skoro ceo grad naziva svojim domom.

SA SAJTA NATIONAL GEOGRAPHIC PREPORUČUJEMO VAM JOŠ:

Zašto je zevanje "zarazno"?

Zašto se veruje da crne mačke donose nesreću?

Upoznajte mikrosvet crva i mikroba kroz neverovatne portrete

Jeste li čuli za belu buku?

Kako je nastala reč "abrakadabra"?