SEĆANJE: Nas, decu Aušvica, spasli su Sovjeti!
VARŠAVA - Jučerašnji dan širom sveta obeležen je nizom manifestacija kojima je odata počast žrtvama Holokausta brutalno ubijenim tokom Drugog svetskog rata i pre nego što su 27. januara 1945. sovjetske trupe oslobodile nacistički logor smrti Aušvic-Birkenau.
Na mestu gde se on nalazio, nedaleko od poljskog grada Krakova, a gde danas kao potresni spomenik stoji muzej stradanja Jevreja, Roma, ali i drugih naroda nad kojim su se nacisti iživljavali, okupilo se 300 preživelih.
Među njima su i Halina Birenbaum, Kažimjež Albin i Roman Kent, poljski Jevreji, koji su kao mališani bili prinuđeni da gledaju užase i zverska mučenja. Oni su poslali poruku celom svetu: „Desilo se, a može da se desi ponovo, svugde“.
Došle stotine zvaničnika
Osim 300 specijalnih gostiju, koji su sa suzama u očima prošli kapiju zloglasnog Aušvica i obišli mesta na kojima su pali njihovi prijatelji, roditelji, sunarodnici i saborci, ceremoniji u Poljskoj prisustvovali su i brojni funkcioneri iz sveta. Poštu žrtvama Holokausta tako su odali i predsednik Nemačke Joakim Gauk, Francuske Fransoa Oland i zvaničnici delegacija 49 zemalja. Među njima su bili šef administracije Kremlja Sergej Ivanov i srpski ministar rada i socijalnih pitanja Aleksandar Vulin.
Jačanje antisemitizma
Jučerašnju 70-godišnjicu oslobođenja logora Evropa obeležava u mučnijoj atmosferi nego 60-godišnjicu, posebno nakon krvavih napada islamskih radikala u Francuskoj i jačanja ekstremističke desnice u Evropi.
Rajner Hes
MEĐU ZVANICAMA UNUK KOMANDANTA LOGORA
Među okupljenima je juče u Aušvicu bio unuk komandanta tog logora, monstruma Rudolfa Hesa, Rajner Hes.
- Ne mogu da oprostim ni dedi ni ocu. Ne mogu da vratim vreme jer to nije moguće. Ali mogu da učinim nešto za budućnost, imajući na umu šta se ovde desilo - rekao je Hes, aktivista organizacija protiv rasizma i neonacizma.
Reagovanja
Vladimir Putin: Prećutno pomaganje nacistima
Pokušaji ponovnog pisanja istorije često skrivaju sopstvenu sramotu, kukavičluk, licemerje i izdaju, i služe kao loš izgovor za prećutno pomaganje nacistima.
Fransoa Oland: Borićemo se protiv antisemitizma
Pred spomenikom Holokaustu u Parizu obećavam da će francuska vlada predstaviti plan suprotstavljanja rasizmu.
Joakim Gauk: Aušvic je deo našeg identiteta
Nema nemačkog identiteta bez Aušvica. Sećanje na Holokaust je stvar svih građana Nemačke.
NA ISTOM ZADATKU Vučić ih uċutkao rezultatima, pa potegli ljubitelje stranih para CRTU da vređa! Vlast nazvali ološem i udaraju najniže - NA PREDSEDNIKOVOG SINA