Ukidanje naknade za roming kod korišćenja mobilnih telefona u inostranstvu je prioritet za Evropsku komisiju, koja je 2013. godine predložila reformu evropskog telekomunikacionog sektora sa ciljem ukidanja nacionalnih barijera, prenosi Rojters

Iako su se Evropski parlament i EK izjasnili za ukidanje naknada za roming unutar EU do kraja ove godine, predsedavajuća Letonija sačinila dokument kojim predlaže nastavak naplate rominga i u naredne tri godine

Evropskim operaterima mobilne telefonije treba dozvoliti da nastave sa naplatom rominga i u naredne tri godine, navodi se u dokumentu koji je sačinila Letonija, predsedavajući Evropskog saveta, što je u suprotnosti sa ranijim predlogom Evropske komisije da se roming ukine do kraja ove godine.

Ukidanje naknade za roming kod korišćenja mobilnih telefona u inostranstvu je prioritet za Evropsku komisiju, koja je 2013. godine predložila reformu evropskog telekomunikacionog sektora sa ciljem ukidanja nacionalnih barijera, prenosi Rojters.

Evropski parlament se prošle godine velikom većinom glasova poslanika izjasnio za ukidanje naknada za roming unutar EU do kraja 2015. godine, pošto su se potrošači "gladni informacija" žalili na visoke i nejasne račune prilikom korišćenja mobilnih uređaja u inostranstvu.

Prema predlogu Letonije, u koji je Rojters imao uvid, telekomunikacione kompanije bi trebalo da ponude klijentima "osnovni roming tarifni dodatak" koji bi im omogućio da pretražuju internet ili telefoniraju u inostranstvu po lokalnoj tarifi do određenog iznosa.

U slučaju prekoračenja dozvoljenog limita, operaterima ne bi bilo dozvoljeno da potrošačima naplaćuju veću tarifu od sadašnjih 0,05 evra po minuti ili za 1 MB podataka.