Stjuart je članovima Kongresa rekao i da Kina osmišljava svoje oružane snage tako da pariraju SAD, i da kineska obuka i oružje, uključujući i projektile, avione i svemirsku vojnu tehnologiju, predstavljaju "značajnu pretnju" za američke snage na zapadnom Pacifiku

VAŠINGTON - Šef američke vojne obaveštajne agencije (DIA), general Vincent Stjuart (DIA) upozorio je danas da je tehnološka prednost SAD nad Kinom ugrožena zbog sajberšpijunaže. Stjuart je pred odborom za oružane snage Kongresa SAD rekao da su SAD još sačuvala tehnološku nadmoć.

On je, međutim, dodao da je Kina ukrala "puno" intelektualnog vlasništva od američkih proizvođača vojne opreme i da se takva delatnost nastavlja. General je odbio da javno kaže da li su takve aktivnosti ugrozile američke odbrambene potencijale.

sajber-rat.jpg
Foto: Reuters


"Ne verujem da u ovom trenutku gubimo tehnološku nadmoć, ali je ona ugrožena zbog nekih njihovih sajber-aktivnosti", rekao je Stjuart pred odborom, na sednici posvećenoj globalnim pretnjama. Njegova izjava ponovo je dovela u centar pažnje spor SAD i Kine oko sajberšpijunaže.

Kina je odbacila sve optužbe SAD da se bavi takvim aktivnostima. Američke vlasti su u maju prošle godine podigle optužnice protiv pet kineskih vojnih lica, kojima se stavlja na teret da su špijunirali vodeće američke proizvođače nuklearne i solarne tehnologije.


U septembru, Odbor za oružane snage Senata SAD objavio je izveštaj da su hakeri, koji su dovedeni u vezu sa vlastima Kine, upali u računarske sisteme američke vojne komande za transport, što je razotkrilo ranjivost vojske prilikom razmestanja vojnika i opreme u kriznim situacijama.

Stjuart je članovima Kongresa rekao i da Kina osmišljava svoje oružane snage tako da pariraju SAD, i da kineska obuka i oružje, uključujući i projektile, avione i svemirsku vojnu tehnologiju, predstavljaju "značajnu pretnju" za američke snage na zapadnom Pacifiku.

U pismenom izveštaju, on je naveo da je Kina jača uticaj u Indijskom okeanu i da je u tom regionu samo u 2014. godini ima dva razmeštanja podmorničkih snaga, a da je modernizacija kineskog ratnog vazduhoplovstva dostigla razmere nezapamćene u istoriji.

Stjuart je naveo i da Kina razmešta sve veći broj protiv-brodskih balističkih proketila, koji prema oceni analitičara mogu da predstavljaju opasnost američke nosače aviona, kao i da ima dva programa za razvoj nevidljivih, stelt lovačkih aviona, i da razvija sistem raketne odbrane.