KLIMATSKE PROMENE: Koji se deo sveta zagreva najbrže?
Ovaj članak je preuzet sa sajta National Geographic.
U izveštaju objavljenom 27. januara australijska Organizacija za naučno i industrijsko istraživanje (CSIRO) i Biro za meteorologiju, izračunali su da će se ova zemlja zagrejati za 5,1 stepen Celzijusa do 2090. godine ukoliko emisija gasova koji izazivaju efekat staklene bašte ostane visoka.
"Australija će se zagrejati brže od ostatka sveta", rekao je Kevin Henesi, glavni istraživač CSIRO-a.Agencija za zaštitu životne sredine tvrdi da će se prosečne globalne temperature povećati za 1,1 do 6,4 stepena Celzijusa do 2100. godine, a Australiju stavlja u topliji deo spektra - daleko iznad cilja Ujedinjenih nacija da zadrže temperature od porasta većeg od 2 stepena Celzijusa.
Grupe su koristile oko 40 svetskih klimatskih modela za izvođenje zaključka. One očekuju toplije prosečne temperature uz nekoliko hladnih perioda u godinama koje dolaze, kao i porast nivoa mora, obilne kiše i ekstremne požare u nekim regionima. Australijska temperatura je porasla za 0,9 stepena Celzijusa od 1910. godine i već utiče na regionalnu klimu menjanjem kišnih šablona i čineći jug ranjivijim na vatru.
Viši stepen zagrevanja je delimično rezultat položaja Australije, koja je nedaleko od Južnog pola. Polarna područja se brže zagrevaju u odnosu na područja blizu ekvatora, uglavnom zbog gubitka morskog leda. Da bi australijska stopa zagrevanja bila niža, agencije procenjuju da bi bilo potrebno da zemlje širom sveta smanje emisiju štetnih gasova, a ne samo Australija.
SA SAJTA NATIONAL GEOGRAPHIC PREPORUČUJEMO VAM JOŠ:
Da li sobne biljke zaista prečišćavaju vazduh?
Jedan predivan dan u Beogradu ponovo osvaja internet
Kako se hrane dvoglave zmije? (VIDEO)
Upoznajte šest zanimljivih plemena s različitih strana sveta
Kako je moguće da je Stiven Hoking još uvek živ?
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)