Ukrajinska kompanija Naftogas obavezala se da će unapred platiti Gaspromu gas za pokrivanje potrošnje u Ukrajini

BRISEL - Evropska unija uspela je da u pregovorima u Briselu izdejstvuje sporazum Kijeva i Moskve o nastavku isporuka ruskog gasa Ukrajini do kraja marta i time da obezbedi tranzit gasa za zapadnu Evropu, saopštila je u ponedeljak uveče Evropska komisija.

Ukrajinska kompanija Naftogas obavezala se da će unapred platiti Gaspromu gas za pokrivanje potrošnje u Ukrajini.

Ruska grupa Gasprom sa svoje strane garantuje tranzit preko Ukrajine gasa koji je EU kupila i isporučiće na mestima koja su dogovorile dve strane do 114 miliona kubnih metara gasa dnevno Ukrajini na osnovu primljenih uplata, navodi se u saopštenju objavljenom posle više sati razgovora u Briselu između ruskog i ukrajinskog ministra energetike Aleksandra Novaka i Voldimira Demčičina.

Dvojica zvaničnika su se dogovorili da odvojeno razmatraju spor o isporukama gasa oblastima Donjeck i Lugansk na istoku Ukrajine, koje su u rukama proruskih separatista, navodi se u saopštenju.

Poptredsednik Evropske komisije zadužen za energetiku Maroš Šefčovič pozdravio je sporazum i rekao da su uspeli da se sprovede paket iz zimskog sporazuma (zaključenog na šest meseci u oktobru 2014) o kupovnoj ceni i količinama koje će Gasprom isporučiti ukrajinskom Naftogasu.

"Ohrabren sam činjenicom da su obezbeđene isporuke gasa koje je kupila EU za tranzit preko Ukrajine", rekao je Šefčovič.

On je rekao da su se takođe dogovorili da imaju nove trostrane pregovore vezane za razradu ovog sporazuma. Inače se predviđa početak novih pregovora krajem marta.

Tada strane treba da se dogovore o ceni gasa koje će Gasrpom isporučiti ukrajinskom Naftogasu za novi period koji treba tek odrediti. EU svake godine kupuje skoro 130 milijardi kubnih metara gasa od Rusije, i polovina te količine, odnosno 15 odsto potrošnje EU, prelazi preko Ukrajine i ide za Poljsku, Slovačku, Mađarsku, Rumuniju i još četiri zemlje EU.

Drugi deo gasa koji EU kupuje od Moskve nije pogođen sporovima između Rusije i Ukrajine jer ide direktno u Nemačku preko gasovoda Severni tok. Zaustavljanje isporuka gasa Ukrajini uticalo bi na isporuku gasa za desetak zemalja EU.

Najpogođeniji su Slovačka, Mađarska, Bugarska, jer zavise sa preko 80 odsto od gasa kupljenog od Gasproma.