Odmereni i učtivi Oland oličava "normalnog predsednika", koji je sušta suprotnost hiperenergičnom i eksplozivnom Sarkoziju

PARIZ - Rezultati najnovijih anketa predviđaju "mrtvu trku" između dva glavna predsednička kandidata u prvom krugu izbora u Francuskoj, dok bi u drugom krugu Fransoa Oland ubedljivo pobedio Nikolu Sarkozija.

Dvanaest dana pred prvi krug izbora, 22. aprila, rezultati dva odvojena ispitivanja javnog mnjenja pokazuju da je razlika između desničarskog predsednika Francuske i socijalističkog kandidata smanjena na između 0,5 i jedan odsto, dok je, prema trećoj anketi, ostala ista - Sarkozi bi osvojio 28,5 odsto glasova, a Oland 27 odsto.
Svi, međutim, prognoziraju ubedljivu pobedu Olanda u drugom krugu izbora, 6. maja, a razlika u osvojenim glasovima bila bi između šest i 10 odsto.

Na trećem mestu je, prema svim anketama, liderka Nacionalnog fronta Marin Le Pen (15-16,5 odsto), a sledi kandidat Levičarskog fronta Žan-Lik Melanšon (13-14,5 odsto).

Francuzi će, po svemu sudeći, birati šefa države između dva po svemu potpuno različita kandidata.
Odmereni i učtivi Oland (57) oličava, kako je navela Agencija Frans pres, "normalnog predsednika", koji je sušta suprotnost hiperenergičnom i eksplozivnom Sarkoziju.

Kandidat Socijalističke partije igra, u predizbornoj kampanji, na kartu nezadovoljstva građana agresivnim Sarkozijem, koji je u jednom trenutku bio najnepopularniji predsednik u savremenoj istoriji Francuske.
Proteklih sedmica su, međutim, došle do izražaja i Olandove slabosti - nedostatak iskustva u vladi i, kako neki smatraju, preterana popustljivost koja se graniči sa neodlučnošću.

Ambiciozni Sarkozi je, kada je izabran za predsednika 2007. godine, posle 12 godina "mlitave" državne politike pod Žakom Širakom, za mnoge građane Francuske bio oličenje nepresušne energije koja će ponovo pokrenuti zemlju.
Kritičari su ga u to vreme s podsmehom nazivali "Amerikancem", ali je kao predsednik po popularnosti bio odmah iza Šarla de Gola.

Ipak, posle niza skandala vezanih za korupciju, po rejtingu je u jednom trenutku bio najnepopularniji šef države u poslednjih 100 godina.

Podsetimo na aferu Betankur, navode da je libijski lider Moamer Gadafi finansirao Sarkozijevu predsedničku kampanju 2007, aferu Karači, kao i ispade u javnosti, poput onog kada je novinare u Lisabonu nazvao "pedofilima" ili kada je izvređao jednog čoveka na sajmu poljoprivrede u Parizu zato što je odbio da se rukuje s njim.