Srpski susedi u jednom od 22 vojna skladišta imaju desetak aerosolnih bombi, Amerika traži da se unište

ZAGREB - Smrtonosna skladišta.
Hrvatska u vojnim skladištima ima oružje za masovno uništenje, a Amerika traži da se ono uništi. U pitanju su aerosolne bombe model ODAB-500 PM, koje su korišćene i u operaciji „Oluja“ za uništenje srpskih položaja.

Lokacija na kojoj su uskladištene aerosolne bombe je nepoznata, kao i njihov tačan broj, a prema nezvaničnim informacijama do kojih je došao zagrebački Jutarnji list, u jednom od 22 vojna skladišta u Hrvatskoj nalazi se desetak tih ubojitih bombi.

Hrvatski dnevnik navodi da je informacija da se aerosolne bombe nalaze u arsenalima vojske doskoro bila potpuna nepoznata. Hrvatska vojska je u ratu devedesetih detonirala najmanje jednu takvu avio-bombu, i to iznad srpskih položaja kod Petrinje. Iz aviona MiG-21 izbačena je bomba tog tipa, koja je početkom devedesetih nabavljena na području bivšeg SSSR.

To je bomba koja je punjena gasom aerosolom, a nakon izbacivanja iz aviona na njoj se aktivira padobran, tako da ona dugo pada. Tokom pada izbacuje veliku količinu pomenutog gasa. Pri padu i eksploziji, eksplozivna smesa sagorevanjem potroši sav kiseonik na zahvaćenom području i za kratko vreme se stvori vakuum. Usled potrošnje vazduha u eksploziji nastaje razorni udarni talas smrtonosan za sva živa bića.

Kako Jutarnji list navodi, američka vlada odlučila je da finansira uništavanje aerosolnih bombi, što bi trebalo da se dogodi uskoro. SAD su i dosad pomagale Hrvatskoj u uništenju zastarele municije, i to sa 4,5 miliona dolara, kao i ugradnjom tehničke zaštite na dva skladišta.

Inače, prema navodima hrvatskog dnevnika, u vojnim skladištima, pored ovih smrtonosnih bombi, nalazi se 37.000 mina, granata, metaka, raketa, kasetnih bombi, kao i municije punjene fosforom. Oko 15.000 tona tog oružja je neperspektivno i vojska ga ne koristi.

Ministar odbrane na vezi s Gotovinom

Hrvatski ministar odbrane Ante Kotromanović izjavio je da je u telefonskom kontaktu s generalom Antom Gotovinom, kojeg je Haški tribunal osudio na 24 godine zatvora zbog zločina nad krajiškim Srbima posle vojne akcije „Oluja“ 1995.

- Znam da će sad neki popljuvati to kako haški osumnjičeni kontaktira s ministrom, ali mi smo braća po oružju i tu smo „Oluju“ odradili zajedno na vojnički, profesionalan i častan način. Zločini su se dogodili nakon „Oluje“, ja ih osuđujem, ali neka za njih odgovaraju oni koji su ih činili, a ne Gotovina - rekao je Kotromanović.

Bombe kao plinske boce

Srpski vojni analitičar Aleksandar Radić potvrdio je za Kurir da Hrvati imaju to naoružanje.

- Te bombe mogu da se uporede s plinskim bocama, jer je to praktično eksploziv u gasovitom stanju. SAD suštinski traže od država da unište sve viškove naoružanja jer smatraju da je nebezbedno držati nešto što nije u planu korišćenja - navodi Radić.