KINA I SAD ZAOŠTRAVAJU ODNOSE Evo čega se najviše plaše Vašington i Peking u slučaju oružanog sukoba
Milijarder Džordž Soroš nedavno je rekao je da je veoma zabrinut zbog mogućnosti trećeg svetskog rata koji bi počeo sukobom između Kine i Amerike.
Vojna potrošnja u Kini je u porastu, gde takođe postoji tendencija usmeravanja ekonomije na domaće potrebe, a ne na izvoz.
„Ako postoji sukob između Kine i vojnih zaveznika Amerike, kao što je Japan, nije preterivanje reći da smo na „pragu trećeg svetskog rata“ - navodi Soroš.
Kina je najavila da je rat neizbežan ukoliko Vašington ne odustane od svojih primedbi u vezi kineskih aktivnosti u Južnom kineskom moru.
Ako bi eventualno došlo do oružanog sukoba, evo čega bi se najviše pribojavala američka a čega kineska strana.
5 AMERIČKIH ORUŽJA KOJIH SE KINA PLAŠI
NOSAČI AVIONA KLASE FORD
Od kraja Drugog svetskog rata nosači aviona su postali simbol moći SAD. Danas se na jednom tipičnom američkom nosaču aviona nalaze avioni tipa F/A-18C Hornet ili F/A-18 E/F Super Hornet (ukupno i do 52 letelice). Tu je i nekoliko EA-6B Prowler ili EA-18G Growler i otprilike oko 12 helikoptera tipa MH-60 Seahawks.
Američki nosač aviona klase Ford je poslednja reč tehnike. Mnpštvo različitih aviona koje prevozi ovaj nosačje sposoban za različite vojne manevre. Nosač aviona klase Ford može da izvodi napade na ciljeve na zemlji, ali i da bude neustrašivo oružje protiv brodova i podmornica. Ovaj nosač aviona nije pretnja samo za kinesku kopnenu vojsku i avijaciju, već on može sam da napadne Kinu kao takvu.
Nosači aviona klase Ford pokazuju koliko je kineska vojna tehnologija u tom domenu iza američke. Trka u dominaciji na moru traje odavno između ove dne zemlje.
Trebalo bi se setiti 1996. godine kada je Amerika zbog povećanog vojnog prisustva Kine blizu Tajvana poslala borbene grupe na čelu sa nosačima aviona USS Nimic i USS Independens. Kina nije mogla ništa da učini da spreči ulazak ovih formacija u vode oko Tajvana.
F-22 RAPTOR
Ovaj avion je trenutno jedini operativni borbeni lovac pete generacije na svetu. Jednosed, opremljen najmodernijom stelt tehnologijom, sposoban i za napad na ciljeve na zemlji...
F-22 opremljen je sa dva AIM-9X protivavionska projektila kratkog dometa i 6 AIM-120 protivavionska projektila srednjeg dometa, a naoružan je i oružjem vazduh zemlja.
Kina strahuje od ovakvog aviona jer ništa slično ne poseduje u svom arsenalu. Ono što Kina poseduje - J-10 i nekoliko varijacija Su-27 Flanker ne može nikako da se nosi sa F-22.
U direktnom sukobu F-22 bi osakatio kinesku avijaciju jer bi mogao da uništi avione koji služe kao podrška borbenim letelicama kako bi one mogle da prelaze velike razdaljine. Sposobnost F-22 da izbegava radare čini i kinesku protivvazušnu odbranu veoma ranjivom.
PODMORNICA KLASE VIRDŽINIJA
Podmornice klase Virdžinija su najmodernije podmornice koje danas postoje. U zvaničnu aktivnu vojnu službu ušle su još 2004. Ovakva jedna podmornica poseduje nuklearni reaktor S9G koja omogućava neograničen radijus kretanja podmornici.
Ova podmornica nije sposobna samo za napad na brodove i ostale podmornice već služi i kao prevozno sredstvo za pojedina podvodna vozila, pripadnike specijalnih jedinica kao i za prikupljanje obaveštajnih podataka.
Podmornice su naoružane sa 4 cevi iz koje se ispaljuju torpeda tipa Mk.48 kao i Sub-Harpoon projektili za uništavanje brodova.
Podmornica klase Virdžinija ima i 12 vertikalnih silosa za lansiranje Tomahavk projektila dugog dometa. Nijedna kineska podmornica ne može da se meri sa ovom američkom. Virdžinija je u prednosti što se tiče stelt tehnologije, senzora i naoružanja.
Za sada je u službi 11 podmornica klase Virdžinija a planirana je kupovina još oko 30.
B-2 DUH
Jedno od najpoznatijih oružja širom sveta B-2 duh, je ujedno i jedno od najsmrtonosnijih. U početku projektovan je kao strateški nuklearni bombarder, posle Hladnog rata modifikovan je da može da posluži i kao konvencionalni bombarder.
Njegova sposobnost da probije protivvazdušnu odbranu, da putuje do 6.000 milja bez dopune goriva i da nosi 40 tona satelitski navođenih bombi predstavlja možda jedno od najjačih oružja.
B-2 seje strah jer može da dođe i napadne bilo koji deo kinekse teritorije. Ako bi došlo do rata Kina bi trpela napade na bilo kom delu duž svoje granice. Nijedan deo Kine ne bi bio siguran. Kina bi morala da rasporedi sve svoje lovce preko cele teritorije ali ni onda odbrana ne bi bila zagarantovana.
Kada bi došlo do sukoba Kina bi mogla da gađa američko tlo samo sajber napadom ili nuklearnim oružjem. Tehnički gledano B-2 je već napao teritoriju Kine. To se dogodilo 1999. kada je B-2 bombardovao kinesku ambasadu u Beogradu tokom NATO vojne intervencije na tadašnju Jugoslaviju. Tri kineska državljanina su poginula u tom napadu.
F-35 LIGHTING II
Ovo je nova generacija američkih lovaca bombardera koji bi u budućnosti trebalo da zamene sadašnje avione tipa F-16, F/A-18C i A-10. Pre svega zbog velikog budžeta i probijanja rokova F-35 je imao loš početak.
No, bilo kako bilo F-35 će povećati probleme koje Kina ima sa američkim stelt avionima. Kada jednog dana F-35 zameni F-16, to će značiti da bi kineska teritorija mogla da bude napadnuta od strane ovih letelica iz baze Misava.
5 KINESKIH ORUŽJA KOJIH SE AMERIKA PLAŠI
DF-21D BALISTIČKI PROJEKTILI
Najopasnije oružje za SAD u azijsko-pecifičkom regionu je Dong Feng-21D balistički projektil (ASBM) koji se koristi za uništavanje brodova. Pojedini ga zovu "ubica nosača aviona" a dizajniran je posebno za uništavanje američkih plovila.
ASBM sistem se nalazi na kopnu a domet njegovih projektila je veći od 1.500 kilometara. Smatra se da bi direktan pogodak u nosač aviona ostavila vojno plovilo van akcije, ili bi potpuno bilo potobpljeno.
Ovaj sistem je moguće prevoziti s lokacije na lokaciju pa ga je teško detektovati pre nego što ispali projektile. Sistem je prvi put testiran 2013. godine. Ioak proćiće godine dok sistem skroz ne stan ena noge i ne bude u potpunosti operativan.
ČENGDU J-20 LOVAC
Ovo je prvi kineski lovac pete generacije koji se nalazi u fazi ispitivanja. Za sada se ne zna za šta će prvenstveno biti namenjen ali njegov robustan dizajn nagoveštava da će biti upotrebljen za različite operacije.
Pretpostavlja se da bi trebalo da bude lovac dugog dometa, teško vidljiv za radare ako ne i potpuno opremljen stelt tehnologijom. Kina je do sada sagradila 3 prototipa a poslednji je leteo u martu prošle godine. Planirano je da J-20 uđe u redovne snage kineske armije oko 2020. godine.
Navodi se da će imati najmoderniji AESA radar kao i elektro-optički sistem za nišanjenje. Biće opremljen projektilima vazduh-vazduh, kao i onima za gađanje brodova i ciljeva na kopnu.
Ipak njegova glavna namena će biti da bude u ulozi superiornog lovca koji će moći da bude operativan i van kineskih granica. Njegov zadatak bi bio da presretne sve nadolazeće F/A-18 kao i B1 i B2.
U slučaju potencijalnog sukoba J-20 bi s eizmeđu ostalog koristio i za napade na američke brodove i vojne baze u Aziji i na Pacifiku.
ORUŽJE PROTIV SATELITA
Već decenijama unazad sateliti su neizostavan deo američke vojske i američkih vojnih operacija. Ovo se posebno odnosi na azijsko-pacifički region gde se udaljenost od američkog kopna meri hiljadama milja.
Kina poseduje SC-19 koji poseduje KT-2. Šta to znači? To znači da kada se KT-2 lansira u svemir on se pomoću infracrvenih senzora navodi ka meti. KT-2 nema eksplozivne bojeve glave ali metu uništava tako što se sudari sa njom.
Ovo kinesko oružje može da napadne i uništui mnogobrojne američke satelite. Od onih obaeštajnih pa do navigacionih. Uništavanjem ovih satelita otežalo bi izvođenje vojnih operacija u Kini.
071 PLATFORMA ZA SLETANJE
Kineska težnja da pokaže svoju dominaciju u istočnim i južnom delu kineskog mora. Kineska mogućnost da transportuje amfibijske trupe na neko od ostrva poput Senkaku i Parasel može da pruži vojnu prednost i dominaciju kineske armije u tom delu.
Kina za sada ima 3 broda Tip 071 koji su sposobni da transportuju marince na neprijateljsku zemlku. Očekuju se da se proizvedu još 3 ovakva broda.
Na svaki brod može da stane bataljon marinaca kao i do 18. oklopnih vozila.
Brod ima takvu palubu da može da podrži dva W-9 transportnahelikoptera a još 4 može da drži u hangaru.
OFANZIVNE SAJBER OPERACIJE
Veruje se da je kineska armija ustanovila elektronsku dominaciju. Od svih oružja kojih se amerikanci plaše, najveću pažnju i enigmu izaziva mogućnost da Kina izazove ofanzivnu sajber operacijma.
Ofanzivne sajber operacije kreću se u širokom spektru - od psihološkog uicaja pa sve do uništavanja neprijateljske opreme i infrastrukture. Kineski hakeri su uspeli da zauzmu komunikacijsku mrežu, ubacujući štetne softvere a onda čak i sprovodili onlajn dezinformacije..
Ovakve akcije se najbolje izvode zajedno sa standardnim vojnim operacijama. Primera radi kineske sajber operacije mogu da ometaju neprijateljsku računarsku mrežu ili da naruše neprijateljske komunikacione veze.
Kineska najbrojnija sajber jedinica broji 130.000 ljudi.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana