FRANS PRES UPOZORAVA: Teroristi u Egiptu ciljaju turističke lokacije
KAIRO - Sprečen samoubilački napad na jedan od najposećenijih hramova u Egiptu ukazuje na to da su ekstremisti izgleda promenili strategiju za rušenje vlasti te su se okrenuli protiv stranaca jer je vlastima stalo da privuku turiste i strane investicije, navodi agencija Frans pres u analizi.
Od svrgavanja islamističkog predsednika Mohameda Mursija u julu 2013. i opsežne akcije vlasti protiv njegovih pristalica, ekstremističke grupe izvele su brojne napade koji su bili upereni isključivo protiv snaga bezbednosti.
Stručnjaci su međutim predvideli da će oni brzo promeniti strategiju kad vide da ti napadi, u kojima je ubijeno na stotine policajaca i vojnika, ne mogu da oslabe vlast Abdela Fataha al-Sisija. Posebno što u Egipat stižu milioni dolara pomoći zalivskih monarhija i obećanja stranih firmi o unosnim ugovorima.
Niko nije preuzeo odgovornost za napad u sredu, ali je više stručnjaka ukazalo da ima ekstremističke osobine. Na ulazu u hram Karnak u Luksoru policajci su u sredu zaustavili tri napadača. Jedan se digao u vazduh, a policija je ubila ili ranila drugu dvojicu koji su bili teško naoružani. Preko 600 turista bilo je u hramu, a samo dva policajca i dva egipatska civila su lakše ranjena.
Policija je izbegla masakr poput onog u Garisi u Keniji - 148 mrtvih na univerzitetu u aprilu, ili u muzeju Bardo u Tunisu - 21 turista ubijen u martu. Jedan stručnjak ocenio je da ovakav napad može da uznemiri svet kada turisti počinju da se vraćaju u Kairo i Luksor.
Egipat je u februaru objavio porast prihoda od turizma 2014. godine u odnosu na prethodnu godinu od 20 odsto. Taj sektor zemlji daje skoro 20 odsto deviza. Profesor Univerziteta u Tuluzu Matje Gider rekao je da su ekstremisti sada krenuli u totalni rat protiv Egipta, ne samo protiv oružanih snaga. Ova vrsta napada ima za cilj da oslabi privredu uništavanjem turističkog sektora, a takođe obezbeđuje maksimalni medijski odjek i međunarodnu reakciju, znatno više nego što su u tome uspevale prethodne lokalne akcije.
U februaru 2014. glavna ekstremistička grupa u Egiptu, Ansar Beit al Makdes preuzela je odgovornost za samoubilački napad na autobus s južnokorejskim turistima na Sinaju, u kojem je četvoro ubijeno. Ta grupa je nedavno izrazila privrženost ekstremistima Islamske države, i tada su rekli da proglašavaju ekonomski rat Kairu.
Posle napada u sredu ministar za starine, Mahmud al-Damati priznao je u razgovoru s Frans presom da ima osećaj da terorizam počinje da lupa na vrata turističkih lokacija. "Nastavljamo da preduzimamo mere obezbeđenja na tim mestima i nastavljamo da postavljamo kamere za nadzor na svim arheološkim nalazištima", rekao je on.
Ali, Gider smatra da ipak ne može da se mnogo uradi kada je reč o samoubilačkim napadima ekstremističkih grupe koje kažu da napadaju u znak odmazde zbog krvave represije nad pristalicama svrgnutog islamiste Mursija.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega