Umesto napretka i izlaza iz političke krize pred Makedonijom je ponovo period neizvesnosti, izvestili su mediji nakon još jednog kruga neuspešnih razgovora lidera četiri najuticajnije političke partije prošle noći u Briselu.

ilSKOPLJE/BRISEL - Pregovori uz posredovanje evrokomesara Johanesa Hana trajali su duže od 12 sati, a glavni kamen spoticanja za dogovor o izlasku iz političke krize u Makedoniji je, kao što se i očekivalo, pitanje formiranja prelazne vlade.

Prvi je vest o propalim pregovorima saopštio komesar Han koji je predvodio dijalog makedonske vlasti i opozicije - VMRO-DPMNE Nikole Gruevskog, SDSM-a Zorana Zaeva, DUI Aliji Ahmetija i DPA Menduha Tačija.
Datum novog susreta nije određen, a jedinu iskru nade bacio je Han rekavši da EU neće odustati i da "građani Makedonije zaslužuju evropsku budućnost".

Kratko nakon pregovora oglasili su se Gruevski i Zaev razmenivši optužbe za odgovornost propalih pregovora.

"Zaev je želeo da uništi današnje razgovore, da se ne postigne dogovor, To je želeo prvo zato da ne bi bilo izbora, a drugo da bi se napravila šteta privredi i državi. Veruje da će takvim haosom koji će nastati njegova partija dobiti nekakve političke poene", rekao je Gruevski.

Premijer je kazao da je cilj lidera opozicije bio da se prolongira sadašnje stanje.

"Danas je trebalo da budu dogovoreni detalji oko pripreme narednih izbora. Ali njegov cilj nije bio da se dogovori nego da se stvar odugovlači, da se ne izađe na izbore zato što zna da će na izborima biti poražen", naglasio je Gruevski.

S druge strane, Zaev je u izjavi za Alsat M" svu krivicu za propast pregovora prebacio na premijera Gruevskog.

"Ako budemo imali izbore na kojima će biti izražena volja građana on će doživeti poraz koji već godinama zaslužuje. Moraju biti obezbeđeni uslovi za nezavisne, demokratske i fer izbore", rekao ej uzmeđu ostalog Zaev.

Komesar Han nije krio razočaranje zbog propasti pregovora i što "neko" nije pokazao odgovornost i političku svest za situaciju u kojoj se Makeodnija nalazi.

"I dalje nema dogvora u razgovorima za Makedoniju. Mnogo sam razočaran nečijim nedostatkom odgovornosti i liderstva... Građani zaslužuju bolje - demokratiju, vladavinu prava i evropsku budućnost. Nećemo odustati!", napisao je Han na svom Tviter nalogu.

Evropski komesar je izašao sa zvaničim saopštenjem u kome apeluje da politički lideri treba da ulože napore za nalaženje rešenja bez odlaganja.

makedonija-skoplje-protest-za-ostavku-vlade-zoran-zaev.jpg
AP 

"Razgovori su bili otvoreni i detaljni ali dogovor još uvek nije postignut. Evropska unija poziva sve političke partije i građane da bez odlaganja postignu politički kompromis i da predlože konkretna rešenja na osnovu dogovora već postignutog 2.juna", naglasio je Han u saopštenju.

On je dodao da reforme o kojima se razgovaralo na sastanku 2. juna moraju da budu sprovedene.

"Reforme predložene u dogovoru oko kojih su se lideri saglasili treba da budu implementirane u najskorije vreme.

To je od suštinskog značaja ukoliko zemlja želi da postigne napredak u evroatlantskim integracijama.
Evropska komisija će uložiti napore da pomogne u političkom procesu i da olakša pregovore", zaključio je Han u saopštenju.

Kako je izvestilo više makedonskih medija pozivajući se na direktne izvore sa sastanka, problem je prelazna vlada, njen sastav kao i vreme kada bi ona stupila na vlast s obzirom na to da je neophodno pripremiti vanredne parlamentarne izbore u aprilu naredne godine.

Prema nezvaničnim saznanjima, Zaev ni u jednom trenutku nije pokazao fleksibilnost i spremnost za diplomatske kompromise. Umesto toga je insistirao na tehničkoj vladi u kojoj ne bi bilo aktuelnog premijera Gruevskog, i koja bi "vladala" Makedonijom više od tri ili cetiri meseca pred izbore.

Gruevski se suprotstavio tom insistiranju predlogom da se ide na prevremene izbore ali da prelazna vlada bude formirana pocetkom sledeće godine.

To je, tvrde mediji, razljutilo Zaeva koji nikako nije želeo da se saglasi sa tom varijantom iako je Han sugerisao da to bude rešenje za izlazak iz krize.

Podršku Gruevskom su dali Ahmeti i Tači koji se nisu složili da se Gruevski povuče sa funkcije premijera.

makedonija-skoplje-protest-za-ostavku-vlade-17.05.2015.jpg
AP 

SAD uputile poruke vlasti i opoziciji

SKOPLJE, 19. maja (Tanjug) - SAD su izrazile zabrinutost zabog političke krize u Makedoniji i pozvale vladu da istraži optužbe za korupciju izrečene na račun premijera Nikole Gruevskog, a opoziciji da se vrati u palament kako bi pojačala kontrolu nad institucijama.

"Ostajemo u bliskim konsultacijama sa makedonskom vladom i političkim liderima kako bismo im prosledili svoju zabrinutost zbog aktuelne političke krize", izjavio je portparol američkog Stejt departmenta Def Ratke pred novinarima.

Po rečima Ratkea, Vašington "izbliza" prati događanja u Makedoniji gde je na desetine hiljada pristalica i protivnika premijera Gruevskog izašlo na ulice u protekla dva dana.Vašington je "pozvao vlast da ostvari napredak u obezbeđivanju odgovora na optužbe za neregularne postupke vlade koji proističu iz nedavno objavljenih materijala", izjavio je Ratke novinarima.

"Isto tako pozivamo i opoziciju da se vrati u parlament kako bi učestvovala u jacanju parlamentarnog nadzora makedonskih državnih institucija, uključujući i istražnu komisiju za objavljene materijale", rekao je portparol američkog ministarstva za spoljne poslove i dodao:

"Ohrabreni smo koracima vlade tokom protekle nedelje da smeni ključne ministre i funkcionere koji su bili umešani. Smatramo da je to pozitivan korak ali verujemo da makedonski lideri moraju da rade zajedno i da otpočnu dijalog u vezi pitanja sa kojima je zemlja suočena a u koje se ubrajaju neophodne reforme i aktuelna politička kriza".

Ratke je još pozvao dve strane "da poštuju pravo na slobodno okupljanje i miran protest",objavili su makedonski mediji.