NIKO NIJE ZAŠTIĆEN: Čelične dame čiste Rumuniju od korumpiranih političara
Borbu protiv korupcije u Rumuniji predvode dve žene - šefica tužilašta za korupciju i predsednica Visokog kasacionog suda, a u proteklih nekoliko nedelja učestali su pozivi da dve "čelične dame" podnesu ostavku.
Nacionalna direkcija za borbu protiv korupcije (DNA), odnosno tužilaštvo koje procesuira korupciju, saopštila je 5. juna da je pokrenula postupak protiv Ponte zbog sumnje da je 2007. i 2008, dok je radio kao advokat, počinio nekoliko krivičnih dela, odnosno da je bio umešan u utaju poreza i pranje novca.
Osumnjičen je i da je, kao premijer, bio u sukobu interesa. Ponta koji negira krivicu, odbacio je zahtev predsednika Rumunije Klausa Johanisa da podnese ostavku, a pre nekoliko nedelja "preživeo" je glasanje o poverenju vladi u parlamentu.
Rumunski parlament je 9. juna odbio zahtev tužilaštva da premijeru ukine imunitet, a tri dana kasnije je odbacio zahtev opozicije da izglasa nepovrenje vladi.Protiv premijera je glasalo 194 poslanika, a 13 za njega, ali je za uskraćivanje poverenja bilo potrebno 278 glasova.
Poslanici vladajuće Pontine Socijaldemokratske partije nisu glasali. Ponta je posle glasanja opoziciji poručio da je "diskusija okončana" i da "vlada sada treba da nastavi da radi jer je zemlji to potrebno". On je optužio opoziciju da pošto nije uspela da obori vladu, "očekuje da to učini jedan tužilac".
Premijer na bolovanju
Rumunski premijer je najavio 21. juna da će zbog zdravstvenih problema privremeno prepustiti vlast vicepremijeru Gabrijelu Oprei. Ponta je već gotovo nedelju dana u Turskoj, gde mu je operisano koleno. Ponta je u poruci koju je objavio na Fejsbuku, naveo da izlazi iz bolnice, ali da mora ostati pod lekarskom kontrolom i da ide na rehabilitaciju.
"Za najviše 28 dana moći ću da ponovo obavljam redovne aktivnosti", napisao je Ponta koji planira da prepusti dužnosti svom zameniku na najviše od 45 dana. Ponta (42) je pre nekoliko nedelja povredio koleno dok je igrao košarku, u Tursku je otišao bez znanja javnosti, a nije obavestio ni predsednika Rumunije.
Bivši oficir vojske Gabrijel Oprea (54) član je Nacionalne unije za napredak Rumunije koje je nastala nakon podela u Socijaldemokratskoj partiji. On je u sadašnjoj vladi i ministar unutrašnjih poslova.
Dve žene na čelu borbu protiv korupcije
Borbu protiv korupcije u Rumuniji, koja sada doseže do samog vrha vlasti, predvode dve žene zbog kojih drhte politički krugovi. Reč je o Lauri Kovesi koje je na čelu tužilaštva protiv korupcije (DNA) i Liviji Stančiu koje predsedava Visokim kasacionim sudom (ICCJ).
Laura Kovesi (42) bivša je košarkašica čiji mek glas i osmeh kriju veliku odlučnost. "Tužioci se ne savijaju kako vetar duva, ako treba uhapsiti hiljadu osoba koje krše zakoni, oni će uhapsiti hilju osoba", rekla je ona nedavno u intervjuu za lokalni list.
Ona je stavila do znjanja da neće dopustiti da je zastraše i pored snažnih pritisaka kojima je izložena. Laura Kovesi je 2014. dobila nagradu koju američki Stejt department dodeljuje "najhrabrijim ženama u svetu", zbog svoje "ključne uloge u reformi pravosuđa".
Američka ambasada u Bukureštu i druga zapadna diplomatska predstavništa pažljivo motre na, nakon niza propusta, nezavisnost pra
vosuđa, jedne od najsiromašnijih članica EU. "Imam zadatak koji treba da obavim i to je za mene najvažnije", kaže Kovesi.
Nastavljaljući rad svog prethodnika Danijela Morara, Kovesi je stvorila od DNA instituciju u koju Rumuni imaju najviše poverenja. Međutim, političari ne dele taj entuzijazam: u proteklih nekoliko nedelja učestali su pozivi da dve "čelične dame" podnesu ostakvu.
Predsednik Senata Kalin Popesku-Taričeanu je pozvao Johanisa da "upotrebi svoja ustavna i zakonska ovlašćenja da bi smenio Stančiu i Kovesi sa funkcija koje obavljaju na nedostojan način". On je taj zahtev obrazložio jednim izolovanim, iako za žaljenje, slučajem žene koju je optužila Stančiu za ucenu, a koja je pošto je provela šest meseci u privremenom pritvoru bila oslobođenja. "Nemam razloga za ostavku", smatra predsednica Visokog kasacionog suda.
Stančiu (58) nema dlake na jeziku i među sudijama koji uživaju najveći ugled u Rumuniji. Bila je nekada tužilac u Galati i vrlo je ponosna što je prošla kroz sve nivoe pravosudnog sistema čiji svaki delić dobro poznaje. Od njenog izbora na čelo najviše sudske instance u zemlji 2010. broj osuđujućih presuda za korupciju protiv osoba na visokim pozicijama počeo je da brzo raste, uključujući i slučajeve koji su se godinama "vukli".
Stančiu je 2012. postala strah i trepet za socijaldemokrate pošto je na dve godine strogog zatvora osudila bivšeg premijera Adrijana Nastase. Presuda protiv čoveka koji je smatran nedodirljivim, predstavljala je prekretnicu u Rumuniji.
Kao i Laura Kovesi i Stančiu je "neumorna". "Sve što radim, radim posvećeno i sa strašću", rekla je ona u intervjuu za AFP iz oktobra prošle godine. Ona je uoči predsedničkih izbora u novembru, upozorila na pretnje koje ugrožavaju pravosuđe. "Taj takozvani nepovratan tok (reformi) može biti preokrenut za dva dana", rekla je Stančiu. U proteklih nekoliko meseci vladajuća većina u parlamentu je više puta pokušala da ograniči ovlašćenja DNA i da zaštiti političare od pravosuđa, poput namere da se sukob interesa više ne kažnja.
Izvor: AFP
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana