Socijalista Berni Sanders, koji se kandidovao za predsednika SAD, zaostaje svega osam procenata na početku kampanje za prvim demokratskim favoritom Hilari Klinton - pokazuju ankete

VAŠINGTON - Veliki američki mediji potpuno ignorišu Bernija Sandersa, ali on ima veliku posetu na mitizima.

Senator iz savezne države Vermont održao je nekoliko veoma posećenih skupova u Nju Hemširu.

Može li Sanders napraviti čudo? - pitaju se mnogi analitički portali.

Oni ukazuju da do izbora ima još mnogo vremena te da je Sanders veoma ubedljiv u svojim nastupima.

Međutim, njegovi osnovni problemi su to što ga uticajni mediji ignorišu, kao i poodmakle godine.

Ovaj 73-godišnjak smatra se prvim "socijalističkim senatorom" u istoriji SAD i prvim nezavisnim kongresmenom od 1950. godine.

Bez obzira na političke funkcije, celu karijeru dosledno i otvoreno zastupao je poziciju progresivnog demokratskog socijaliste koji se bori za radnike te etničke i seksualne manjine.

Digao je glas protiv američkog intervencionizma i prekomorskih ratnih kampanja, vojno-industrijskog kompleksa, sporazuma o slobodnoj trgovini i zakona koji su posle terorističkih napada 2001. godine doveli do smanjivanja ljudskih sloboda u SAD.

berni-sanders-ap-2012.jpg
AP 

Sanders otvoreno promoviše radničko samoupravljanje putem modela ekonomske demokratije, a nedavno je govorio o klasnom ratu koji "besni" u SAD i velikoj ekonomskoj i socijalnoj nejednakosti.

"Istina je da 99 odsto svih prihoda danas ide u džepove jedan odsto stanovništva. Misli li iko da je ovo ekonomija kakvu SAD treba? Da li je to moralno?

Moramo vratiti bogatstvo kako bi imali dinamičnu srednju klasu i stabilnu ekonomiju" - poručuje Sanders.

Sa takvom stavovima Sanders je u zadnjih nekoliko izbornih procesa doslovno "gazio" političke protivnike iz redova Republikanaca i Demokrata, koji su, za razliku od njega, uložili milione dolara iz poslovnog sektora u izborne kampanje - navode portali.