20. rođendan: RTRS stub Republike Srpske
BANJALUKA - Televizija Republike Srpske danas slavi 20 godina postojanja, a u tu čast realizovaće otvoreni program pod nazivom „Televizija RS, 20 godina deo vas”.
- S obziromo na to da je četvrtak i radni dan, vodili smo računa da svi naši gledaoci i pored dnevenih obaveza, mogu da uživaju barem u delu programa i zajedničkog slavlja i da i taj dan, kao sve ove godine, budu deo nas, kazala je , rekla je za “Glas Srpske” direktor programa Televizije Natalija Trivić.
Kaže da će Televizija Republike Srpske u čast 20. rođendana, pokušati da otvorenim programom svojim gledaocima prenese svoju televizijsku priču, obogaćenu zanimljivim sadržajima i da ih podseti na najzanimljivije emisije, televizijske ličnosti, događaje koje je pratila i kroz koje je prolazila zajedno sa Republikom Srpskom.
- Govorićemo i o budućnosti Televizije RS, njenom razvoju i novim planovima. Naši gosti u studiju biće: Merima Njegomir, Biljana Krstić, Banjalučki tamburaši, Etno grupa “Iva”, Jadranka Stojaković, Mima Karadžić, Ljiljana Blagojević, Sloboda Mićalović i mnogi drugi, kaže direktor programa Televizije RS.
Trivićeva dodaje da će i toga dana, kao i svih 20 godina, kamere TV Srpske biti sa gledaocima u svim krajevima RS.
- U predstojećim aprilskim danima, počevši sa 19. aprilom, Televizija Republike Srpske obeležiće svoj jubilej skromno i radno onako kako nam dozvoljava ekonomska kriza. Ono što je najvažnije 20 godina rada ćemo ozvaničiti završetkom instalacije digitalne opreme u RTV Domu, čija vrednosti je oko tri miliona evra, kazala je Trivićeva.
Istakla je da je i ovim RTRS pokazala da je ispred svih javnih emitera u BiH i da ide u korak sa svetskim medijskim kućama.
- Najzaslužnijim saradnicima i partnerima u razvoju Televizije Republike Srpske dodelićemo priznanja za sve što su uradili u ovih prvih 20 godina postojanja Javnog servisa RS, dodala je.
- Vreme početka Televizije RS je bilo vreme velikog profesionalizma, jer je od načina rada zavisila i sudbina naroda. Bili smo motivisani, imali entuzijazma i bezrezervno se davali profesiji, bez radnog vremena i pitanja: “Zašto baš ja”, nošeni motivom da stvaramo nešto: Republiku, Televiziju, budućnost našoj deci - priseća se nastanka Televizije urednik ITC-a Svetlana Pezer-Šukalo.
Ističe da je Televizija RS bila prva linija fronta stvaranja Republike Srpske.
Nikola Deretić, jedan od prvih urednika Dnevnika na RTRS, kazao je da je u ovom slučaju i više sigurna izreka da je “televizija stub države”.
- Paralelno su stasavale i RS, a zatim i televizija kao njena podrška. Ljudi su stravično verovali u ono što smo govorili i saopštavali, tako da je u stasavanju RS, Televizija odigrala možda i najznačajniju ulogu, ako se naravno izuzme vojska - ocenio je Deretić.
Rađanja RTRS-a prisetio se Snježan Lalović iz Istočnog Sarajeva, koji je osim političkih događaja, obilazio linije fronta i postao ozbiljan ratni reporter.
- Rat je bacio u treći plan kulturna dešavanja ali, začudo, njih je bilo. Ne mogu zaboraviti “Sarajevske dane poezije”, koje su se u jednom svom delu održale i u izgoreloj Trnovskoj crkvi - dodaje Lalović.
Ratnih užasa i strahota snimljenih kamerom prisetio se Momčilo Milidrag iz Istočnog Sarajeva, ali i Božidar Stajčić iz Trebinja koji kaže da je u vreme nastajanja Televizija RS bukvalno živela sa stanovništvom Hercegovine.
- Mi smo arhivari teških životnih drama - kaže Stajčić.
Danas je RTRS, uprkos vremenu krize, ekonomski stabilna medijska kuća, a prema rečima Svetlane Pezer-Šukalo, ono što je stvoreno pre dve decenije stvarali do danas je opstalo, i na radost svih, raste i razvija se ka jačem i boljem Javnom servisu svih nas.
Program Televizije RS danas mogu da prate gledaoci u celoj RS, delu Srbije i Crne Gore, delu FBiH i Hrvatske. Od juna 2007. godine program RTRS-a je dostupan i preko satelita.
Prvi Dnevnik emitovan iz banjalučkog studija
Televizija RS počela je s radom 19. aprila 1992. godine, kada je emitovan prvi Dnevnik iz banjalučkog studija. Kanal S sa Pala počinje emitovanje programa 6. maja 1992. godine kada je emitovan prvi Dnevnik iz tog studija. Tako sve do 31. decembra 1993. kada je uspostavljen zajednički sistem prenosa i emitovanja programa Srpske radio-televizije.
Naziv SRT ostaje u upotrebi sve do 1999. godine, nakon čega RTRS dobija ovaj današnji naziv, JP Radio televizija Republike Srpske.
Zvanično je osnovana Odlukom Narodne Skupštine RS 30. decembra 1993. godine.
U maju 2006. Narodna skupština RS usvojila je Zakon po kojem je RTRS definisan kao Javni rtv servis Republike Srpske u skladu sa praksom i uslovima EU.
Dodikova čestitka generalnom direktoru RTRS Draganu Davidoviću i svim zaposlenim
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik čestitao je generalnom direktoru Radio-televizije Republike Srpske Draganu Davidoviću i svim zaposlenim u ovoj medijskoj kući dvadesetu godišnjicu RTRS i poželeo puno uspeha u daljem radu.
"TE JEZIVE SLIKE NE SMEJU DA SE PONOVE" Vučić se hitno oglasio nakon incidenata na blokadama: Siguran sam da će i povređena studentkinja i gospođa biti dobro