Crnogorska granična policija dobila pojačanje u ljudstvu iz sastava posebne policijske jedinice i Vojske Crne Gore

Pripadnici crnogorske granične policije, koji čuvaju 75 kilometara dugu granicu sa odmetnutom srpskom pokrajinom Kosovo i Metohija, dobili su proteklih dana znatno pojačanje u ljudstvu iz sastava posebne policijske jedinice, a kako se nezvanično saznaje, i od Vojske Crne Gore.

Građani u tom delu Crne Gore javljaju da policijski helikopter češće nadleće ovu oblast, a primećeno je pojačano kretanje policijskih „defendera“ koji koristi posebna policijska jedinica.

Grupisanje i pojačavanje jedinica govori o ozbiljnosti problema, a s obzirom da su u proteklom periodu stigla brojna upozorenja o pripremi mogućih terorističkih udara, sasvim je sigurno da se nešto „krupno“ dešava.

Nedavno su oružane snage Crne Gore imale povećan stepen borbene gotovosti u danima neposredno pre i za vreme obeležavanja Vidovdana. Stavljanje policijskih i vojnih jedinica u povišeni stepen borbene gotovosti, izveden je posle pouzdanih upozorenja srpske Bezbednosno-informativne agencije, o mogućim terorističkim aktivnostima, a javnost o tome nije obaveštavana.

Najsvežije upozorenje stiglo je danas iz Rusije. Ruski akademik Jelena Guskova upozorava da je realizacija projekta „zelene transverzale“ ušla u završnu fazu, i da bi u avgustu moglo doći do oružanih napada u zemljama Balkana. Ona najavljuje izvesnost sukoba i ratnih dejstava različitog intenziteta, kojima bi mogle biti obuhvaćene Srbija, BiH, Makedonija i Crna Gora.

Problem upada naoružanih bandi sa Kosmeta, koje pljačkaju stoku i imovinu u graničnom pojasu nije nov, već je konstantna aktivnost sa kojom se policija suočava.

Prethodno, dok je zaštitu prostora obavljala Vojska Jugoslavije, uredno je zabeleženo na desetine oružanih incidenata i upada naoružanih terorista i pljačkaša sa teritorije Kosova i Metohije.

Poslednjih 12 godina, koliko policija obezbeđuje tu graničnu liniju, granica je postala porozna, a nije redak slučaj da policijske snage propuštaju naoružane bande, izbegavajući sukob sa njima.

U poslednje vreme, kosmetski Albanci su učestali sa zahtevima da se granična linija prema Crnoj Gori pomeri unutar crnogorske teritorije, što analitičari bezbednosti tumače kao pripremu za zaoštravanje odnosa.

(In4s)