Akcije na Šangajskoj berzi juče su potonule za skoro sedam odsto. Kolaps tržišta može da dovede do nezapamćene krize

PEKING - Akcije na Šangajskoj berzi juče ujutru su potonule skoro sedam odsto izazvavši paniku širom sveta. Ovaj ekonomski kolaps zajedno s grčkom krizom oborio je i cenu nafte.
- Kriza na berzama u Kini sada se širi na druga finansijska tržišta, stvarajući osećaj panike i kolaps likvidnosti - izjavio je analitičar kompanije „Vanda fjučers“ Dženg Ge.

Pritisak na tržište

Ova kriza, takođe, vrši pritisak na cenu nafte, u trenutku kad je globalno tržište već prezasićeno tim energentom, navode analitičari, i dodaju da je Kina druga najveća svetska privreda i najveći potrošač energenata.

Američka laka nafta (WTI) za isporuku u avgustu pojeftinila je na Njujorškoj berzi 14 centi, na 52,19 dolara, dok je nafta tipa „brent“ za avgustovsku isporuku u Londonu pojeftinila 13 centi, na 56,72 dolara, prenosi agencija Frans pres.
- Cene nafte padaju zbog grčke situacije, koja se kreće od loše ka goroj, dok gubitak vrednosti deonica u Kini izaziva strah širom azijskog tržišta - izjavio je Bernard Av, strateg singapurske kompanije „IG markets“.

Američki Vol strit džornal piše da, ako kineske berze nastave da padaju, naglo će se promeniti percepcija krize jer će doći do velikih tumbanja na ekonomskom tržištu.
- Ukoliko kineska ekonomija krene nadole, kriza u Grčkoj delovaće kao neki sporedni događaj - piše list.

Nove mere

Kineska vlada je, predstavljajući nove mere za zaustavljanje pada berze, saopštila državnim kompanijama da kupuju akcije, podigla broj akcija koje kompanije mogu da poseduju i obećala više kredita za finansiranje trgovine.

Međutim, stotine kompanija su objavile da obustavljaju trgovinu akcijama usled neuspeha prošlonedeljnih vanrednih mera za zaustavljanje pada berze koje su uzrokovale da indeks akcija na glavnoj berzi u Kini opadne za 30 odsto od početka juna. Pad preti da pojača političke tenzije, ali i da vrati planove Komunističke partije da koristi finansijska tržišta kako bi kineska dominantna ekonomija bila produktivnija.

Posledice
I BEOGRADSKA BERZA U PADU

Akcije na Beogradskoj berzi poslednjih sedam nedelja beleže silazni trend, koji je posledica delovanja nekoliko faktora, između ostalih i grčke krize, rekao je Nenad Gujaničić, direktor sektora za razvoj u „Vajs brokeru“.
On je za Tanjug rekao da se indeks najlikvidnijih akcija, Belex15, spustio više od 10 odsto od sredine maja i trenutno se nalazi nekoliko procenata u minusu od početka godine.