OPASNOST: Dokumenti Marije Kiri biće radioaktivni još 1.500 godina!
Dostupnost materijala o radu slavnih istorijskih osoba može ponekad biti problematična zbog niza razloga. Pisanje o životu Marije Kiri koja je zajedno sa svojim mužom Pjerom otkrila polonijum i radijum, može biti pravi izazov. Njene beleške, odeća, nameštaj i sve što postoji u njenom pariškom domu je radioaktivno, a pretpostavlja se kako će biti radioaktivni narednih 1.500 godina.
Bila je prva Nobelovka
Marija je umrla u 66. godini života 1934. godine od aplastične anemije koja je uzrokovana njenim istraživanjima radioaktivnosti. Doduše njenu kuću je do 1978. koristio Institut nuklearne fizike Univerziteta u Parizu kao i Kiri fondacija. Stan je bio pod stalnim nadzorom, a nakon nekog vremena vlasti su shvatile da je stan potencijalno opasan nakon što je u njegovoj blizini porasla stopa obolelih od karcinoma.
Laboratorija je sa zgradom dekontaminirana 1991. Godinu dana nakon toga omogućen je pristup Kirinim materijalima i beleškama koji su nedugo posle toga uklonjeni iz kuće, a tada je počelo i objavljivanje autobiografskih knjiga o njenom životu.
Marija je prva žena koja je osvojila Nobelovu nagradu 1903. godine, i ponovo je osvojila 1911. Kiri je prva žena koja je postala profesorka na Univerzitetu u Parizu, i prva žena koja je sahranjena po sopstvenoj želji, na pariškom Panteonu.
(Telegram.hr)
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore