Vlada Aleksisa Ciprasa planira da za neutralisanje krize u naredne dve godine da mnogo više novca nego što je ranije planirano

ATINA - Rok da Grčka dostavi Evropskom savetu predloge reformi ističe danas, a vlada u Atini planira da primeni paket reformi težak 12 milijardi evra u naredne dve godine, što je više nego ranije predviđen iznos za neutralisanje krize, piše grčki dnevnik Katimerini.

Ovakva odluka vlade Aleksisa Ciprasa, ako zaista bude doneta, biće u velikoj suprotnosti sa odlukom grčkog naroda na referendumu da ne žele da prihvate uslove kreditora - Međunarodnog monetarnog fonda, Evropske komisije i Evropske centralne banke - jer ne žele oštre mere štednje.

Skupe mere

- Procenjeno je da će mere vredne osam milijardi evra, koje je Grčka najavila za 2015. i 2016, biti povećane za dve milijarde evra po godini, zbog čega će njihova ukupna vrednost dostići 12 milijardi evra u periodu od dve godine - piše Katimerini. Ako evropski partneri budu zadovoljni Ciprasovim predlogom, on bi trebalo da bude prihvaćen na vanrednom samitu lidera EU u nedelju, a ako ne budu zadovoljni, zvaničnoj Atini preti izlazak iz evrozone.

Direktorka MMF Kristin Lagard nagovestila je da je otpis dela grčkog duga neophodan, ali je nemačka kancelarka Angela Merkel odbacila tu mogućnost.
- Ljudi u Grčkoj trpe, banke su zatvorene, a mi kao političari imamo odgovornost da delujemo. EU ostaje zainteresovana da pomogne Grčkoj, ali sve zavisi od predloga Atine - poručila je ona.

Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk juče je malo spustio ton kada je reč o dugu Grčke i poručio je da kreditori moraju da dostave realan predlog na sto.

Tusk spušta loptu

- Realan predlog Grčke će morati da bude praćen podjednako realnim predlogom kreditora o održivosti duga jer ćemo jedino tada dobiti situaciju koja je povoljna za obe strane. Imamo samo tri dana da rešimo grčku krizu - rekao je Tusk juče.
grcka-reforme-referendum-oxi-aleksis-cipras-krediti.jpg
Reuters 

REAGOVANJA / O GRČKOJ KRIZI

Mario Dragi, predsednik ECB
TEŠKO REŠENJE

Rešenje grčke dužničke krize biće veoma teško. Kada je reč o perspektivi postizanja sporazuma, zaista ne znam. Ovaj put je zaista teško.

Pjer Moskovisi, komesar EU
POSTOJI IZLAZ

Imam osećaj da je uspostavljen dijalog i da postoji izlaz. Neuspeh bi bio prvi korak u pravcu izlaska Grčke iz sistema zajedničke valute.

Jens Vajdman, nemački guverner
KONTROLA KAPITALA

Evrosistem ne bi trebalo da poveća pomoć za likvidnost Atine, a kontrole kapitala moraju ostati na snazi sve do dogovora.

Olivije Blanšar, direktor u MMF
STRES TEST DOBAR

Problemi Grčke ne predstavljaju veliku pretnju po svetsku ekonomiju. Svetska ekonomija je dobro prošla stres-test ove nedelje.

Sergej Lavrov
NE UŽIVAMO U BORBI EU I GRČKE

Ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov kaže da bi bilo pogrešno reći da njegova zemlja uživa u spektaklu evropske borbe da postigne dogovor o grčkoj dužničkoj krizi. On je rekao da Rusija nema interes „da baca potpalu na ovu vatru“ i da želi da vidi brzo rešenje prihvatljivo sve strane.

Poslednji voz
PREDLOG DVA SATA PRE ROKA

Šef Evrogrupe Jerun Dajselblum primio je predlog mera vlade Grčke.
- Važno je da ih institucije razmotre u svojim ocenama - napisao je Dajselblum na svom Tviter nalogu.

Grčki predlog stigao je u Brisel skoro dva sata pre isteka roka, ranije određenog za ponoć, ali sinoć nisu objavljeni nikakvi detalji.