Narodna skupština Republike Srpske odlučila je juče o održavanju referendumu o radu pravosudnih organa - Suda i Tužilaštva BiH

SARAJEVO - Sprovođenje referenduma u Republici Srpskoj o radu pavosudnih institucija BiH je pitanje unutrašnje politike BiH, saopšteno je iz Ambasade Rusije u Sarajevu.

U saopštenju se navodi da je Ambasadi Rusije u BiH poznato da postoje zamerke Republike Srpske na pravosudni sistem u BiH. “Ne samo različite političke snage već i mnogi predstavnici međunarodne zajednice priznaju njegovu neefikasnost”, navodi se u saopštenju.

Ambasada Rusije smatra da je neophodno prevazići razloge problema, a ne usmeravati sve snage za borbu protiv njihovih vidljivih posledica. Takozvani Strukturalni dijalog o reformi pravosudnog sistema nije dao rezultate i zabrinutost srpske zajednice u BiH ostaje bez odgovora, navodi se u saopštenju ruske ambasade.

valentin-incko-20.12.2013.jpg
Foto: Fonet

Narodna skupština Republike Srpske odlučila je juče o održavanju referendumu o radu pravosudnih organa - Suda i Tužilaštva BiH, a neposredno zatim tu odluku kritikovali su Kancelarija visokog predstavnika u BiH i Ambasada SAD.

Visoki predstavnik međunarodne zajednice Valentin Incko nazvao je u zvaničnom saopštenju ovu odluku neodgovornom, rekao da je parlament Republike Srpske prekršio ovlašćenje entiteta i osporio Dejtonski sporazum.

Ambasada SAD u Sarajevu je saopštila da je “alarmirana pravcem u kojem planirani referendum vodi Republiku Srpsku kao entitet, kao i pretnjama koje on predstavlja za sigurnost, stabilnost i prosperitet BiH”.

"Mi smo protiv ovog referenduma i bilo kojih priprema za njega jer predstavljaju kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i jer se plašimo posledica koje će imati za građane u Republici Srpskoj i u cijeloj BiH". U saopštenju se navodi da su angažovane relevantne sekcije Vlade SAD da bi se odlučilo o primerenoj reakciji prema onima koji su odgovorni za ovu, kako kažu, političku provokaciju.