FILOZOF JIRGEN HABERMAS: Nemačka se besramno razotkrila kao glavni vaspitač Evrope
Habermas (86) je iskritikovao kancelarku Angelu Merkel, navodeći da je svojim tvrdokornim stavom prema Grčkoj "prokockala" napore prethodnih generacija da se obnovi posleratni ugled Nemačke i da je počela da efektivno sprovodi "akt kažnjavanja" grčke levičarske vlade.
Jirgen Habermas"Bojim se da je nemačka vlada, uključujući i socijaldemokratske frakcije, u jednoj noći prokockala sav politički kapital koji je bolja Nemačka akumulirala u poslednjih pola veka", naveo je Habermas za britanski dnevnik "Gardijan". On je ocenio da su prethodne nemačke vlade pokazale veću političku osetljivost i postnacionalni mentalitet.
Habermas je dodao da se Nemačka tokom pregovora, upućivanjem pretnji Grčkoj da će je isklučiti iz Evrozone, "besramno razotkrila kao glavni vaspitač Evrope i prvi put je otvoreno zagovarala hegemoniju Nemačke u Evropi".
Ishod pregovora Grčke sa ostalim članicama Evrozone, prema rečima Habermasa, nema ekonomskog smisla i predstavlja "toksičnu mešavinu neophodnih strukturnih reformi države, privrede i ekonomije sa daljim neoliberalnim nametanjem, što će u potpunosti obeshrabriti iscrpljene grčke građane i ubiti svaki podsticaj rasta".
Habermas je kazao da je prisiljavanje Atine da pristane na ekonomski upitan i uglavnom simboličan privatizacioni fond, ne može da bude drugačije shvaćeno nego kao akt kazne protiv levičarske grčke vlade.
On je i zaključio da je "Evropa zatočena u političku zamku", jer "bez zajedničke finansijske i ekonomske politike pseudo-suverene države članice nastaviće da se udaljavaju u pogledu produktivnosti, a politička zajednica neće moći da izdrži takvu tenziju na duže staze".
Varufakis: Potajni puč bez vojske na Grke
Bivši ministar finansija Janis Varufakis podelio je na svom tviter nalogu pismo objavljeno u Fajnenšel tajmsu u kom se analiziraju ciljevi i taktike pregovora.
Gospodin Gideon Rachman analizira ciljeve i taktike dve strane u grčkim pregovorima pod naslovom “Četiri igre koje Grci mogu da igraju” propuštajući hipotezu koju je nagovestio u pismu James Putzela “Ništa manje od otpisivanja duga ne može spasiti Grčku”.
Hipoteza u pismu jeste da Evropska Komisija, Evropska centralna banka i Međunarodni monetarni fond žele da izbegnu greksit i da je “trojka” spremna da ponudi dovoljno podrške kako bi se izbegla ta opcija.
“Trojka” takođe želi da vidi Ciprasovu vladu, ili bilo koju “levo orjentisanu“ vladu u Evropi, zamenjenu sa onom koja više odgovara vodećim državama.
Zbog toga, oni nisu spremni da pruže dovoljno podrške, u pogledu rezanja duga što bi omogućilo Grcima da se oporave od svoje “velike depresije”.
Oni se nadaju da će perspektiva beskrajne depresije narušiti izbornu bazu Sirize do te tačke da će po njima “realnija” vlada doći na vlast.
Ovo je strategija "potajnog puča" bez vojske koja je za to potrebna. To bi trebalo da izazove proteste koji će provocirati celu Evropu.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod