Nemačka će proterati 94.000 tražitelja azila s Balkana i zabraniti im ponovni ulazak u Nemačku, izjavio je predsednik Savezne kancelarije za migracije i izbeglice (BAMF) Manfred Šmit u intervjuu za Velt

ZAGREB - Nemačka će proterati 94.000 tražitelja azila s Balkana i zabraniti im ponovni ulazak u Nemačku, izjavio je predsednik Savezne kancelarije za migracije i izbeglice (BAMF) Manfred Šmit u intervjuu za Velt.

Razlog je što su balkanske zemlje proglašene sigurnima od političkog progona i što se uglavnom radi o ekonomskim, odnosno socijalnim useljenicima, preneo je Večernji list.

"Skoro svi oni, uz rešenje o odbijanju azila, dobiće i obaveštenje o zabrani ponovnog ulaska i boravka u Nemačkoj", kazao je Šmit.

Pozadina ovih mera je reforma nemačkog zakona o boravku i da je samo onima dobro integrisanima i onima koji imaju dozvolu boravka dopušteno da ostanu i dalje u Nemačkoj, rekao je Šmit, koji smatra i da bi tražiteljima azila trebalo ukinuti mesečni džeparac od 143 evra.

S druge strane, onima koji nemaju uslov za boravišnu dozvolu ubrzaće se povratak u domovine. Stranac koji je proteran ili deportovan, neće moći ponovo da uđe u Nemačku pet godina, kazao je on.

Nemački poslanici iz redova konzervativaca pozvali su na dodatne mere kojima bi se odvratili stanovnici Balkana da potražuju azil u Nemačkoj, u trenutku kada se najveća ekonomija u Evropi bori sa rekordnim brojem izbeglica.
Mnogi beže od rata i siromaštva na Bliskom istoku i u Africi, ali od 180.000 izbeglica koje su stigle u Nemačku u prvoj polovini ove godine, 70.000 je došlo sa Balkana, preneo je Rojters.

Folker Kauder, član Hrišćansko-demokratske partije (CDU) nemačke kancelarke Angele Merkel, izjavio je da bi stanovnike Balkana, za koje postoje male šanse da dobiju azil, brže trebalo vraćati u domovinu.

"Ko god dođe sa Kosova, trebalo bi da bude vraćen u roku od mesec dana", rekao je on za list "Velt".

Manfred Veber, lider Evropske narodne partije (EPP) i član Hrišćansko-socijalne unije (CSU) izneo je ideju ponovog uvođenja obaveznih viza za građane sa Kosova i Srbije, preneo je Rojters.

"U sadašnjoj situaciji, ovo pripada da se nađe na stolu", rekao je Veber.

Veber je u intervjuu za radio "Dojčland funk" rekao da je u Nemačkoj zabeležen nagli porast broja izbeglica sa Kosova koje traže azil otkako im je ukidanjem viza olakšano da stignu do granica Evropske unije preko Srbije.

U prvih šest meseci ove godine stiglo je 29.000 zahteva za azil građana Kosova, što je druga po veličini grupa posle Sirije, u odnosu na 2.000 u istom periodu prošle godine, saopštilo je ministarstvo za migracije.

Tomas Štrobl, još jedan član CDU, rekao je za list "Tages špigel" da Nemačka razmatra smanjenje finansijske podrške tražiocima azila, kako bi je uklonila kao podsticaj.

List "Frankfurter alemajne sontagscajtung" je izvestio da je nemačka vlada odlučila da samit posvećen pitanjima azila pomeri sa 9. septembra na oktobar ili novembar.

Dnevnim redom samita je predviđeno proširivanje liste teritorija koje se smatraju bezbednim, čime izbeglice koje dolaze odatle gube pravo da traže azil, na Kosovo, Albaniju i Crnu Goru, navodi nemački list.
Portparol nemačke vlade nije mogao da potvrdi novi datum samita, niti da otkrije detalje dnevnog reda, navela je britanska agencija.