Umro Niksonov savetnik povezan s Votergejtom
LANSDAUNI - Specijalni savetnik bivšeg američkog predsednika Ričarda Niksona, koji je završio u zatvoru zbog umešanosti u slučaj povezan sa skandalom Votergejt, preminuo je danas u 80. godini.
Čarls Kolson, poznat kao "zli genije" Niksonove administracije koji je svojevremeno rekao da će ići preko svoje bake da bi pomogao reizbor predsednika, u zatvoru je postao hrišćanski evangelista i život je posvetio pomaganju zatvorenicima. List Vašington post, koji je obelodanio skandal s provaljivanjem u štab Demokratske stranke uoči predsedničkih izbora, naveo je za Kolsona da je "jedan od najmoćnijih savetnika predsednika", čovek za rešavanje problema, ali i "majstor prljavih trikova".
Kolson je pomagao u vođenju Odbora za reizbor predsednika koji je nastojao da se prikupe podaci iz rivalne Demokratske stranke. Hapšenje direktora tog odbora za bezbednost i još četvorice ljudi tokom provale u štab demokrata 1972. dovelo je do skandala posle kojeg je Nikson podneo ostavku 1974. Kolson je međutim osuđen zbog delovanja koja su prethodila provaljivanju u kompleks Votergejt. On je priznao krivicu za pokušaje diskreditovanja analitičara u Pentagonu Danijela Elsberga, koji je izneo tajnu studiju ministartva odbrane o ratu u Vijetnamu.
U okviru tih pokušaja 1971. iskorištena je tajna grupa, osnovana radi otkrivanja kako cure podaci iz Bele kuće, da provali u kancelariju Elsbergovog psihijatra. Ta provala je otkrivena tokom istrage oko Votergejta, a Kolson je 1974. priznao krivicu po optuži za ometanje pravde u vezi s pokušajem diskreditovanja Elsberga, mada su povučene optužbe da je učestvovao u toj provali i da je učestvovao u Votergejtu. On je odslužio sedam meseci zatvorske kazne, a pre odlaska u zatvor je postao ponovorođeni hrišćanin.
Posle je osnovao organizaciju za pomaganje zatvorenicima, bivšim zatvorenicima i njihovim porodicama. "Ne možete nekoga ostaviti u čeličnom kavezu i očekivati da nešto dobro ispadne od njega kada bude pušten", rekao je Kolson 2001. godine. Zbog njegovog rada došlo je i do sudske rasprave o upotrebi državnih institucija za podsticanje neke religije, što je kršenje ustavne odvojenosti crvke i države. Napisao je više od 20 knjiga i svakodonevno je vodio radijsku emisiju koju je prenosilo više od 1.000 stanica u SAD.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega