Aleksis Cipras bez sumnje je najomiljeniji političar Grčke, ali bi ga pobunjenici u koaliciji mogli koštati novog mandata

Donoseći odluku o raspuštanju vlade grčki premijer Cipras nadao se da će mu novi izbori omogućiti da ublaži neslaganje u svojoj stranci i formira jedinstveniju vladu s jasnim mandatom birača, ali ta odluka nosi i rizike, ocenjuju analitičari, a prenosi Tanjug.

Grčki politički pejzaž je rascepkaniji nego ikada pre, pa se procenjuje da on, bez obzira na popularnost, neće moći samostalno da formira vladu, dok izbori, s druge strane, podrazumevaju i usporavanje reformi, što potencijalno može da ugrozi program pomoći EU.

Nesloga u levici

Cirpas je i dalje najpopularniji političar u Grčkoj, međutim, većina istraživanja pokazuje da Siriza neće osvojiti dovoljno mesta u parlamentu da samostalno formira vladu.

Što je još značajnije, ankete su dosad tretirale Sirizu kao jednu stranku, ali „pobunjenici“ su sada formirali svoju stranku, koja će verovatno odvući deo glasova, ukazuje američko-obaveštajna agencija Stratfor.

Ipak, Cipras nije imao mnogo izbora s obzirom na unutrašnja trvenja u Sirizi, ocenjuje Stratfor, navodeći da je, uprkos nizu sporazuma s kreditorima koji su postignuti poslednjih meseci, i možda baš zbog njih, politička situacija u Atini postala neodrživa.

Siriza je, podseća Stratfor, koalicija levičarskih grupa koja nikad nije rešila unutrašnja trvenja, u čijem središtu je članstvo Grčke u evrozoni.

Dve mogućnosti

Pregovori s kreditorima i činjenica da je Cipras na kraju prihvatio mere štednje u zamenu za pomoć samo su pojačali neslaganja između onih koji su za ostanak u evrozoni i onih koji su za povratak na drahmu.

U prilog tome ide i vest da su poslanici frakcije Leva platforma unutar Sirize odlučili da postanu nezavisni i formiraju novu samostalnu poslaničku grupu Narodno jedinstvo, čiji će šef biti lider Platforme i bivši ministar energetike Panajotis Lafazanis.

Cipras je, prema Stratforu, imao dve mogućnosti - da održi izbore što je pre moguće pre nego što bolne mere štednje počnu da nagrizaju njegovu popularnost, ili da sačeka do oktobra, kada će kreditori izvršiti reviziju grčkog programa i možda ponuditi još neki oblik olakšica za otplatu dugova.
aleksis-cipras-siriza-izbori-ostavka.jpg
Foto: Beta Ap

Jedinstven blok
UDRUŽUJE SE OPOZICIJA

Američka agencija Stratfor predviđa da će i opozicija, koja je za program pomoći i ostanak u zoni evra, u međuvremenu nastojati da formira jedinstven blok. Konzervativna stranka, Nova demokratija, Pahnelenski socijalistički pokret levog centra i partija centra To Potami tokom referenduma zajednički su vodile kampanju za ostanak u zoni evra, premda ni njima neće biti lako da formiraju pravi predizborni savez.

Cipras će, ocenjuje Stratfor, takođe verovatno nastojati da privuče neke od svojih rivala i da čak podstakne neslaganje među njima, ali i da ostavi odškrinuta vrata za potencijalni savez posle izbora.