Blizu srpske granice, u mestu Reske, oko 200 izbeglica htelo je da napusti prihvatni centar

BUDIMPEŠTA - Mađarska policija ispalila je danas suzavac na grupu od oko 200 migranata koja je pokušala da napusti prihvatni centar za izbeglice u mestu Reske, blizu srpske granice. Portparol policije Sabolč Senti izjavio je da su ti migranti odbijali da daju otiske prstiju i dodao da policija "pokušava da smiri situaciju, ali da oni i dalje viču", prenosi AFP.

Mađarska je suočena sa talasom migranata, koji prelaze južnu granicu, duže koje Mađari grade ogradu da bi se suprotstavili najgoroj izbegličkoj krizi od Drugog svetskog rata.

Ogencija AP ocenila je da je podizanje ograde kako bi se zaustavio priliv migranata na srpsko-mađarskoj granici uzaludno.

Granicu je u utorak prešlo 2.533 izbeglica i to je najveći broj migranata koji je u jednom danu ušao u Mađarsku iz Srbije od početka godine, saopštila je mađarska policija. Policija je saopštila da je u utorak registrovan ulazak 2.093 migranta u Mađarsku.

Mađarska je najavila i da će na granicu sa Srbijom uputiti više od 2.100 policajaca, zbog rekordnog broja izbeglica i migranata koju ulaze u tu zemlju, a vlada razmatra mogućnost da tamo uputi i vojsku. "Zaštita granice biće od 5. septembra ojačana sa još 2.106 policajaca", izjavio je novinarima šef mađarske policije Karolj Pap. Policijsko pojačanje bi trebalo da partolira duž granice zajedno sa 1.000 policajaca koji se već tamo nalaze, rekao je Pap.

Ministar za ljudske resurse Zoltan Balog izjavio je da je Mađarska bila prinuđena da preduzme jednostrane mere, kao što je podizanje ograde duž granice sa Srbijom, zato što njeno alarmiranje Brisela nije imalo efekta.

On je u intervjuu za nemački radio Dojčlandsfunk, rekao da je mađarska vlada pre više meseci upozoravala da se talas migranata koji ulaze u EU pomera sa Sredozemlja na Balkan, i da Mađarska postaje glavna tranzitna zemlja.

U Briselu, međutim, nisu odgovarali na to upozorenje, dodao je on, prenosi mađarska agencija MTI. Balog kaže da je zbog podizanje ograde bilo "nekoliko mrštenja", ali da će na kraju, kako se on nada, to učiniti da donosioci odluka "reaguju brže", pošto na nivou EU trenutno nema nikakvog odgovora na taj izazov.