Samo se Institut pamćenja naroda pobunio protiv ove morbidne prakse

VARŠAVA - Poljski Institut pamćenja naroda oštro je protestovao zbog toga što sve više proizvodjača foto-tapeta u svoj asortiman uvršćuje i prizore iz koncentracionih logora, pa tako Poljaci mogu da "ukrase" neki od zidova u svom domu i zloglasnim Zidom smrti, uz koji su nacisti streljali Jevreje i druge zatočene u nacističkom konc-logoru Aušvic.

"Fotografije mesta gde su Nemci počinili najgore zločine, gde su pobijeni milioni ljudi, predstavljene su kao sjajan dodatak dekoracije domova", kazao je poljskoj televiziji TVN24 direktor Biroa za edukaciju javnosti u Institutu Andžej Zavistovski.

andzej-zavistovski-ipn.jpg
printscreen YT 

Institut se pobunio kada su proizvodjači foto tapeta počeli da uvršćuju u svoju ponudu i najmučnija mesta kao što je Zid smrti u Aušvicu ili fotografije krematorijuma u logoru Dahau, a ne samo stražarske tornjeve i plot od bodljikave žice, kojom su okruženi nekadašnji logori koje su nacisti podigli tokom Drugog svetskog rata u okupiranoj Poljskoj.

"U ime sećanja na milione žrtava, u ime najviših vrednosti evropske kulture, u ime ljudskog dostojanstva na koje ima pravo svaki čovek, apelujemo da povučete iz prodaje predmete, fotografije mesta i ljudi kojima se relativizuje zločin. Dugujemo to generacijama koje su pogodili totalitarni režimi, dugujemo budućim naraštajima", navodi se u apelu koji je danas objavio Institut.

ausvic-gasna-komora.jpg
Profimedia 

Nacionalna institucija, koja u Poljskoj istražuje i dokumentuje zločine nacističkog i komunističkog režima, upozorila je da će prvi dan kada zločini totalitarnih ideologija i režima budu zaboravljeni biti istovremeno prvi dan povratka takvih zločina.

Preduzeća koja su u ponudu uvrstila takve morbidne dekoracije enterijera brane se da nemaju načina da utiču na to šta će odabrati klijenti, jer oni sami biraju kakve fotografije na svojim zidovima žele.

ausvic-zid-smrti.jpg
Profimedia 

"Takve fotografije mogu da odaberu takodje razne institucije ili škole za učionice istorije. Tada ne vidimo ništa nemoralno", kazala je Anita Mikoš iz firme "Knor", koja u ponudi ima foto-tapete sa fotografijama konc-logora.