Kadija je imala prkosnu završnu reč u Bakuu pre njenog izricanja presude, rekavši da dugotrajna zatvorska kazna neće slomiti njen duh

Kadija Ismailova, istraživačka novinarka iz Azerbejdžana, svetski je poznato ime u novinarskim krugovima i šire. Njena istraživanja otkrila su povezanost porodice azerbejdžanskog predsednika sa mnogim kompanijama, ali to nije prošlo bez posledica i osvete režima. Saslušavala ju je tajna policija, u javnost je pušten snimak njenog seksualnog odnosa s partnerom s kojim je u dugogodišnjoj vezi, kažnjavana je društveno korisnim radom, ali je ona na sve to odgovarala osmehom i humorom. To diktatore izluđuje.

Kadija Ismailova suočava se sa 9 godina zatvora zbog otkrivanja državne korupcije.

Kadija je imala prkosnu završnu reč u Bakuu pre njenog izricanja presude, rekavši da dugotrajna zatvorska kazna neće slomiti njen duh.
Ismailova koja je u zatvoru provela 7 i po godina rekla je da je slučaj protiv nje politički motivisan i namerava da završi sve svoje istrage o korupciji na najvišim nivoima vlasti.
kadija-ismailova.jpg
Foto: Profimedia


"Možda jesam u zatvoru, ali moj rad će se nastaviti", rekla je ona, ali sud nije dozbolio da se njena izjava pročita u celosti.
Tužioci su od suda zatražili da Ismajilovoj izrekne kaznu zatvora od 9 godina na osnovu tužbi za klevetu, utaje poreza, ilegalne delatnosti i zloupotrebe položaja.



Kazna je strogo osuđena od strane aktivista za ljudska prava.
Još nekoliko novinara i aktivista uhapšeno je u Azerbejdžanu što mnogi vide kao pokušaj da se uguši istina.

Ismailova je na sudu opisala vladu predsednika Ilhama Alijeva kao "mašinu za represiju" i optužila predsednika za zloupotrebu državnih poslova i ugovora sa of šor kompanijama kao i izbegavanje poreza.
Ismajilova je rekla da su ona i njeni istomišljenici, nezavisni novinari uradili važan posao da "razotkriju korupciju i bezakonje.

"Napisali smo, obavestili smo zajednicu, čak i ako je cena za to bila hapšenje i ucena, ja sam srećna što sam uradila svoj posao", rekla je ona.
Samo neki predstavnici stranih ambasada bili su u mogućnosti da prisustvuju suđenju Ismajilove, koje je počelo 7. avgusta. nezavisni novinari i aktivisti nisu smeli da uđu u sudnicu.

Mnogo ljudi na društvenim mrežama potpisuju peticiju za njeno oslobađanje, sve informacije o ovoj višestruko nagrađivanoj novinarki nalaze se na sajtu www.occrp.org/freekhadijaismayilova

(Guardian)