Poslednja u nizu promena, kojom se ubrzava proces crkvenog razvoda, izazvala kritike u konzervativnim redovima crkve

RIM - Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja našao se pod žestokim udarom svojih protivnika unutar Vatikana zbog reformi crkve koje je sproveo otkad je 2013. postao pontifeks.

Njegove neistomišljenike posebno je razbesnelo to što je juče zvanično obelodanjeno da je on reformisao procedure za poništenje braka katolika dopuštenjem brzog donošenja odluka i uklanjanjem automatske žalbe. Kada se tome dodaju njegovi liberalni stavovi o istopolnim zajednicama, izbeglicama i pravu na pobačaj, on je, prema pisanju italijanskih medija, u opasnosti da bude meta zavere. Strahuje se da bi zaverom moglo da dođe i do njegovog svrgavanja. Reakcije na papine reforme ranije su se uglavnom svodile na indirektne kritike njegovih odluka. To je bio slučaj kada je na čelo Vatikanske banke 2013. postavio Batistu Mariju Salvatorea Riku. U italijanskim medijima ubrzo se pojavila informacija da je Rika homoseksualac, zbog čega je on čak ponudio i ostavku, ali je papa Franja odbio da je prihvati. Vremenom je kritika kardinala postala glasnija. Tako je američki kardinal Rejmond Burk upozorio papu da neće dopustiti liberalne reforme u crkvi.
- Potrebno je biti vrlo pažljiv kada je u pitanju papina moć. Ona nije apsolutna i on nema nema mogućnosti da promeni crkvena učenja ili doktrine - kazao je Burk.

Sporne izjave
PAPINI STAVOVI KOJI SU DONELI PROMENU

Ukoliko je neka osoba gej i pritom traži Boga i ima dobru volju, ko sam ja da mu sudim?

Homoseksualce ne treba osuđivati niti marginalizovati, već integrisati u društvo

Ne osuđujte razvedene osobe, nego im pružite potporu da bi lakše prebrodile razočaranje i bol koje donosi neuspela ljubav

Sveštenici treba da oproste svim katolikinjama koje su izvršile pobačaj ili ga izazvale, pod uslovom da su se pokajale