PLAN EU: Evo gde će završiti migranti
Prema njegovim rečima, to je prvi korak ka rešavanju stravične migrantske krize koja je poslednjih meseci pogodila Evropu, zbog čega je pozvao predstavnike zemalja u sastavu EU da je ujedine i prihvate njegov program kvota.
Ističe vreme
- Nije vreme da odugovlačimo i radimo kao da se ništa posebno ne dešava. EU je suočena s talasom izbeglica, mahom iz Sirije, Libije i Eritreje, od kojih je samo od početka godine oko pola miliona stiglo u EU. Ne treba da se plašimo, nego da odmah pokrenemo evropske institucije, a prioritet treba da nam budu humanizam i ljudsko dostojanstvo, jer nas istorija obavezuje na to - naglasio je Junker i podsetio da su mnogi evropski narodi nekad bili prinuđeni da beže od progona i ratova.
- Setimo se protestantskih Francuza u 17. veku, Jevreja koji su bežali od nacista i građana Mađarske i Čehoslovačke, koji su tražili spas od ruskih tenkova 1956. i 1968. Stotine hiljada ljudi pristiglo je u EU tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji, a to nije bilo pre nekoliko stotina godina, već krajem prošlog veka. Zar smo to već zaboravili? - zapitao se on.
Njegovi stavovi naišli su na odobravanje većine predstavnika ostalih članica Evropske unije, ali s druge strane, na žestoke kritike Poljske, Češke i Slovačke. Podsetimo, te zemlje su i ranije odbijale da prihvate planove o kvotama za ravnomernu raspodelu izbeglica. Češki premijer Bohuslav Sobotka je u skladu s tim izjavio da se stav njegove vlade nije promenio. Oštriji komentar na Junkerov plan uputila je kandidatkinja poljske opozicione stranke Pravo i Pravda za premijera Beata Šidlo.
- Poljska neće podleći pritisku predsednika Evropske komisije - naglasila je ona.
Zaboravili istoriju
Takvi stavovi izazvali su negodovanje predstavnika Evropskog parlamenta, koji su gotovo jednoglasno podržali svog predsednika.
- Zemlje poput Slovačke, Češke i Poljske kao da su zaboravile svoju istoriju - rekao je šef evropskih liberala Gi Verhofštat.
Inače, Junker se juče založio i da se zemlje zapadnog Balkana, odakle dolazi veliki broj tražilaca azila, stave na listu sigurnih. Među njima je i Srbija. Međutim, naglasio je i da će države koje iz nekog razloga ostanu bez tog statusa izgubiti i mogućnost da postanu članice Evropske unije.
SUKOB Berlin žestoko reagovao na predloge Arapa
SAUDIJCI: U NEMAČKOJ ĆEMO IZGRADITI 200 DŽAMIJA
Neobičan sukob izbio je između Saudijske Arabije i Nemačke nakon što su pojedini saudijski mediji preneli da njihova vlast ima ideju da izgradi čak 200 džamija na nemačkoj teritoriji. One bi bile namenjene velikom broju izbeglica muslimanske veroispovesti koji pristižu pod okrilje Berlina. Međutim, Nemci su žestoko reagovali na te navode, istakavši da bi Saudijskoj Arabiji bilo bolje da se pozabavi prihvatom migranata, nego da se bavi politikom drugih država. Podsetimo, poslednjih dana posebno se govori o tome kako najbogatije arapske zemlje nisu prihvatile nijednu izbeglicu iz Sirije na svojoj teritoriji.
Upravo iz tog razloga juče su se oglasili čelnici Ujedinjenih Arapskih Emirata, istakavši da je njihova zemlja pružila utočište za više od 242.000 sirijskih državljana.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana