Fotografije koje kruže internetom često prikazuju izbeglice na pogrešan način kako bi se širio strah

Proteklih meseci internetom su kružile fotografije pojedinih izbeglica sa Bliskog istoka koje su imale za cilj da prikažu "opasnost" koja vreba od ovih ljudi.

Ove fotografije deljene su velikom brzinom po društvenim mrežama, a njihov glavni cilj je uvek bio da se poveća histerija od talasa izbeglica i da se neke od njih prikažu kao opasne zveri koje nisu vredne naše pomoći.

Iako je strah razumljiv jer se ljudi boji da među migrantima ima terorista, retko ko se zapita zbog čega bi moćna i bogata teroristička organizacija poput ISIS-a slala teroriste ovako nesigurnim i pogibeljnim kanalom, u gumenom čamcu preko Mediterana, kad ih mogu smestiti u avion i poslati u koji god deo sveta žele?

Pomoći onima kojima je pomoć doista potrebna, a istovremeno biti oprezan i učiniti sve što je u našoj moći kako bi se zaštitili, nisu međusobno isključive stvari.

Ali ključno je za početak shvatiti šta je istina, a šta nije. Ove fotografije koje se besomučno dele na društvenim mrežama i njihova pojašnjenja to nikako nisu.

"Ovaj čovek je borac ISIS-a"

Ova fotografija podijeljena je više od 100.000 puta. Tekst uz sliku tvrdi da je čovjek na slici bivši ISIS-ov borac koji se sad pretvara da je izbeglica. Ali nije.

Isis promised months ago to flood Europe with immigrants.

Posted by (EDL) English Defence League on Friday, September 4, 2015

Zahvaljujući istraživanju koje su napravili novinari BBC-ja, otkriveno je da se čovek zove Lait al-Saleh i bivši je zapovednik FSA (Free Syrian Army) o kojima je pisala i agencija Asošijeted Pres pre nekih mesec dana. FSA se sastoji od bivših pripadnika sirijske vojske koji više nisu želeli da se bore na Asadovoj strani, a istovremeno su protiv ISIS-a.

Da bude potpuno jasno, FSA se bori PROTIV ISIS-a, a čovek na slici nije džihadista.

2. 'Izbjeglice su kukavice koje su iza sebe ostavili slabe i nemoćne'

Tu ima toliko pogrešnih zaključaka da je teško uošte odlučiti odakle početi. Slično kao i u slučaju nacističke propagande koja je pokušavala Jevreje prikazati kao pacove, i ova fotografije želi da izbeglice prikaže kao kukavičke muškarce koji su ostavili svoje žene i decu da umru u Siriji.

Srećom internet je opremljen alatom koji nam omogućuje pronalaženje svih kopija tačno određene slike, umesto da se uzdamo u pretraživanje teksta. Ovakvim istraživanjem pozabavio se Filip Kleinfild u svoj članku na portalu Vice.com. On je otkrio da je ova slika originalno iz priloga CBC-ja koji prikazuje poseban voz kojim se dovoze izbeglice u Minhen. Filip je gledajući video s kojeg je slika skinuta, video da je u vozu takođe bio i veliki broj žena i dece, samo što je autor ovog konkretnog posta odlučio da tu informaciju ne prikaže.

"Ogroman broj ISIS-ovih boraca stigao je u Nemačku zajedno s izbeglicama"

Ova slika je pravi hit u poslednja 24 sata, a objavio je portal "Njuz360". Slika, navodno, prikazuje ljude koju mašu zastavom ISIS-a i sukobljavaju se sa policijom. Osim prilično neuverljive ideje da bi navodni prikriveni borci ISIS-a ovako javno mahali zastavom, još jednom se pokazalo da tvrdnja objavljena uz sliku nije istinita.

And so It begins…ISIS Flag Among Refugees in Germany Fighting the Police [Pictures] (2)http://news360.com/article/311820821

Posted by English Defence League North London on Sunday, September 13, 2015

Slika je zapravo stara tri godine i snimljena je tokom nemira koji su se dogodili u Nemačkoj nakon antiislamskog protesta desničarske grupe "Pro NRW" koja je mahala plakatom s crtežom proroka Muhameda.

Na slici se vide muslimani koji su održali antiprotest. Zastava koja se vidi na slici najverovatnije nije zastava ISIS-a već koristi česte simbole u Islamu: Šehadet i prorokov pečat.

Na internetu postoji još ovakvih primera, ali pre nego što ih podelite, proverite njihovu istinitost. Ovakve se dezinformacije šire u cilju stvaranja atmosfere straha zbog koje će mnogi koji su u vrlo teškoj situaciji ostati bez preko potrebne pomoći.

(Jutarnji)