Postoji čak i slengovski izraz merkeln, a služi kao sinonim za onoga ko ne radi ništa, ne donosi odluke, ne izražava mišljenje

BERLIN - "Mi to možemo" - poruka je koju neprestano ponavlja nemačka kancelarka Angela Merkel otkako se krajem avgusta obvezala da će odobriti azil svakome ko dolazi iz Sirije i ostalih zemalja pogođenih nasiljem i ratom.

Njene reči pretočile su se u euforiju među običnim Nemcima, koji su doslovno u desetinama hiljada izašli na ulice i počeli da volontiraju kako bi pomalo zbunjenim i dezorganizovanim institucijama pomogli da se nose sa izbegličkom plimom, koja bi do kraja godine u zemlju mogla doneti skoro milion ljudi.

Ali, u međuvremenu, početni zanos počeo je da bledi, a prvi znak bilo je ponovno uvođenje policijskih kontrola na granici sa Austrijom pre desetak dana, kako bi barem pokušali da kanališu reku ljudi u pravom smeru. Pritom, savezne države sve se više bune da ne dobijaju dovoljno pomoći od centralne države.

profimedia0258345345.jpg
Profimedia 

Mnogi sve više sumnjaju u Merkelinu mantru da “mi to možemo”. Podeljeni su i sami Nemci. U anketi koju je na reprezentativnom uzorku sprovela televizijska kuća ARD, samo 37 odsto ispitanika smatralo je da je Merkel postupila ispravno.

Postoji čak i slengovski izraz “merkeln”, glagol izveden iz njenog prezimena, a služi kao sinonim za onoga ko “ne radi ništa, ne donosi odluke, ne izražava mišljenje”.

(Jutarnji)