Ovo je priča o čoveku koji je Firencu pretvorio u dragulj Evrope, humanisti koji je omogućio renesansu, meceni koji je stvorio Leonarda da Vinčija, Sandra Botičelija i Mikelanđela Buonarotija - njegovo ime je Lorenco Veličanstveni de Mediči

Lorenco de Mediči, poznat kao Lorenco Veličansteni (Magnifico), bio je de fakto vladar Firentinske republike u vreme italijanske renesanse, objavio je Newsweek.rs Osim kao veoma sposoban i vešt diplomata i političar, Lorenco je jedna od najvažnijih ličnosti umetničkog sveta.

Svoju vlast i bogatstvo koristio je ne samo za razvoj Firence, koja je za vreme njegove vladavine stekla epitet "Dragulj Evrope", već i za sponzorisanje i patronažu najvećih umetnika tog vremena, među kojim su bili Andrea del Verokio, Leonardo da Vinči, Sandro Botičeli, Domeniko Girlandajo i Mikelanđelo Buonaroti.

lorenco-de-medici-firenca-lorenco-velicanstveni.jpg
Foto: Wikipedia


Lorencov deda Kozimo de Mediči, prvi je izdanak ove čuvene italijanske porodice koji je spojio upravljanje republikom i Mediči bankom, svojevremeno najvećom bankom Evrope. Kao jedan od najbogatijih ljudi na starom kontinentu, Kozimo je započeo porodičnu tradiciju ulaganja u umetnost i filantropiju.

Titulu "Prvog građanina" nasledio je kao dvedesetogodišnjak 1469. godine, premda je vlast održavao uz pomoć raznih sredstava kao što su strateški ugovoreni brakovi, podmićivanja i slično, jer je Firenca zvanično bila republika kojom je upravljala skupština plemića i istaknutih građana.

lorenco-de-medici-firenca-lorenco-velicanstveni.jpg
Foto: Fonet


Druge plemićke porodice osećale su prezrenje prema mladom despotu, što je kulminiralo u zaveri porodice Paci, koja je umalo ubila Lorenca u firentinskoj katedrali. Prilikom napada, Lorencov rođeni brat je ubijen, ali je pobuna brzo i brutalno ugušena. Članovi porodice Paci su pogubljeni ili prognani, kao i pristalice Pape Sikstusa IV koji je podržao zaveru.

Usledio je gnev Vatikana i čitava Firenca je ekskomunicirana, dok su svi posedi i novac porodice Mediči, do kojih je Rim mogao da dođe, oduzeti ili zamrznuti. Kako su ove mera imale gotovo nikakvog efekta, Papa je u savezu sa Feranteom I, kraljem Napulja i njegovim sinom Alfonsom poveo invaziju na Lorencovu republiku.

lorenco-de-medici-firenca-lorenco-velicanstveni.jpg
Foto: Beta


Dok je rat trajao, Lorenco je u tajnosti otputovao u Napulj u diplomatski okončao sukob. Nakon ove pobede za Firencu, on je dalje ojačao svoju vlast i nastavio sa politikom mira i balansa moći između italijanskih država, istovremeno osiguravajući da ostale evropske sile kao što su Sveto rimsko carstvo i Francuska ostanu izvan granica Apeninskog poluostrva.

Saznajte više: Kratka istorija ratnih igara: Kako je grčka razonoda postala ključno oruđe moderne vojske

"Italija nikada nije uživala u takvom miru i prosperitetu, niti je ikada bila u tako povoljnoj situaciji kao tih godina. Opšte je prihvaćeno mišljenje da nemalu hvalu za to zaslužuje veština Lorenca de Medičija", pisao je Gvićardini u svojoj knjizi iz 1538. godine "Istorija Italije".

lorenco-de-medici-firenca-lorenco-velicanstveni.jpg
Foto: Fonet Ap


Veliki mislilac Nikolo Makijaveli pisao je slično:
"Firentinci su živeli u prosperitetnom miru sve do smrti Lorenca de Medičija 1492. godine; miru koji je istvario svojom dobrom procenom i autoritetom".

Kao patron umetnosti, Lorenco je na svom dvoru ugostio neke od najvećih umetnika svih vremena. Pored Da Vinčija i Botičelija, poznato je da je Mikelanđelo bukvalno živeo sa porodicom Mediči na dvoru, deleći sa njima trpezu i intimni život, što je bilo gotovo neprihvatljivo u vremenu kada su umetnici izjednačavani sa zanatlijama, a "plava krv" smatrana najvećim blagoslovom i uspehom.

lorenco-de-medici-firenca-lorenco-velicanstveni.jpg
Foto: AP


Lorenco je i sam bio pesnik, zbog čega je naročito bio posvećen proširivanju i bogaćenju čuvene Mediči biblioteke. On je slao izaslanike na istok kako bi skupljali dela klasične literature, koja su kasnije u Firenci prevođena i distribuirana po čitavoj Evropi. Na taj način Lorenco je ne samo pomogao, već i bukvalno omogućio širenje humanizma.

Osim u estetske svrhe, Lorenco je koristio umetnost i kao diplomatsko oružje. Naime, on je odobrio svojim umetnicima da otputuju u Rim gde su radili na Sikstinskoj Kapeli, čime je učvrstio mir sa Papom.

Iako nije naručio mnogo dela, Veličanstveni je pomagao umetnicima da dođu do bogatih građana koji su koristili njihove usluge, boreći se za što prestižnije umetnike koji bi ovekovečili njihov lik i dela.

Za 40 godina, Lorenco i porodica Mediči potrošila je oko 460 miliona današnjih dolara na humanitarni rad, građevine, umetnost i poreze.

"Ne kajem se zbog toga (što sam potrošio), iako mnogi misle da bi bilo bolje da sam sačuvao taj novac. Smatram da sam time doneo veliku čast našoj državi i da je novac dobro potrošen, zbog čega sam zadovoljan", napisao je Lorenco u komentaru na ovaj obračun.

lorenco-de-medici-firenca-lorenco-velicanstveni.jpg
Foto: AP


Sa njegovom smrću okončano je zlatno doba Firence, koja je pala pod uticaj verskog fanatika Savanarole, koji je smatrao da su hrišćani u ovom gradu previše zalutali u grčko-rimsku kulturu. Krhki mir i balans moći između italijanskih državica takođe je nestao sa smrću prvog građanina Firence, a usledilo je vreme ratova i invazija.

Lorenco Veličanstveni de Mediči sahranjen je pored svog brata Đulijana u remek delu arhitekture - Kapeli Mediči. Njihovo večno počivalište krase statue Svetih vrača Kozme i Damjana, kao i Mikelanđelova skulptura Bogorodice Marije.

Pročitajte još na portalu Newsweek.rs

Oseća se kao mladić: Deda (92) skočio padobranom iz aviona (VIDEO)

Kraj kućnim poslovima: Robot koji pere, suši i slaže odeću (VIDEO)

Instrument od koga se diže kosa na glavi: Zato je i napravljen (VIDEO)

Pogledajte kako krompir može da vam posluži umesto baterije (VIDEO)

Evo zašto slonovi ne umiru od raka: Ključni trag u otkrivanju leka za maligne bolesti (VIDEO)