Nedavno je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov rekao da bi ovakve pošiljke mogle da budu zloupotrebljene. Reći ću iskreno, nemamo čak naročitih sumnji da znatan deo tog oružja stiže u ruke terorista, rekao je Lavrov

VAŠINGTON/MOSKVA - Posle više od nedelju dana pošto su SAD iz vazduha nad Sirijom izbacili veliku količinu municije namenjene tzv. Umerenoj sirijskoj opoziciji, ostaje nejasno kod koga je ta pošiljka završila, izveštavaju ruski elektronski mediji, pozivajući se na američku štampu.

Lideri dve vodeće arapske oružane formacije saopštili su da nisu dobili nikakvu pomoć u naoružanju i izrazili sumnju da su nju dobile bilo koje druge arapske snage, navodi TASS. TV "Raša tudej" (Rušia Today, RT), podseća da je Pentagon naveo da je pošiljka izbačena iz aviona 11. oktobra bila namenjena "Sirijskim demokratskim snagama", savezu Arapa i Kurda koji se bori protiv "Islamske države" (IS) u gradu Raki. Za postojanje tog saveza saznalo se samo nekoliko sati pre prvog izbacivanja pošiljke, navodi ruska satelitska TV.

Novoformiranu koaliciju čine plemenska arapska milicija Al-Sanadid, hrišćanska grupa koja se naziva Asirski vojni savet, združena kurdsko-arapska grupa kod Rake Burkan al-Furat (Vulkan Eufrata), kao i snažni kurdski Odredi narodne samoodbrane (YPG), čiji broj ostale formacije po "Vašington postu" premašuje četiri puta. Medijski holding "Meklači" , koji izdaje tridesetak listova u 15 američkih država, preneo je izjave komandira odreda Al-Sanadid i Liva Tuvar al-Raka da nisu dobili pomoć u oružju.

"Mi nismo dobili i nije uopšte jasno (da li ćemo)", rekao je lider Al-Sanadida Bandar al-Humajdi. "Možda naši partneri, Kurdi, jesu", dodao je njegov otac, lider plemena Ssamar, šeik Humajdi Daham al-Hadi.

"Meklači" podseća da je zvanični predstavnik Pentagona Piter Kuk rekao da je municija stigla "onima kojima je namenjena", a na pitanje da li je bar deo pošiljke dopremljen Kurdima rekao da je pošiljka namenjena "sirijskoj arapskoj koaliciji". Komandir Burkan al-Furata Haki Kobani rekao je da će "Sirijske demokratske snage odlučiti kuda će oružje biti upućeno i ko će ga dobiti". Prema njegovim rečima, 50 tona jednostavno nije dovoljno za bilo šta, navodi RT.

TAS S je, pak, podsetio da je nedavno šef ruske diplomatije Sergej Lavrov u intervjuu za kanal NTV izrazio uverenje da bi ovakve pošiljke mogle da budu zloupotrebljene. "Reći ću iskreno, nemamo čak naročitih sumnji da znatan deo tog oružja stiže u ruke terorista", rekao je Lavrov, dodajući da bojazan zbog toga počinje da se izražava i u samim SAD.