Nemačka vlada želi obnovu saradnje s Moskvom, pa su SAD rešile da im uzvrate pritiskom preko istočnoevropskih zemalja i produbljivanjem podele u EU

VAŠINGTON - Zvanični Berlin spreman je da obnovi dobre odnose s Rusijom uprkos tome što bi to dovelo do raskola sa SAD. S druge strane, Vašington je spreman da iskoristi svoj uticaj nad istočnoevropskim zemljama kako bi po svaku cenu sprečio zbližavanje dve sile, piše u istraživanju Stratfora, agencije koju mnogi nazivaju „CIA u senci“.

- Kad se u sredu nemački vicekancelar i ministar ekonomije Zigmar Gabrijel u Moskvi susreo s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, Nemačka je poslala jasan signal da razmišlja o poboljšanju odnosa s Rusijom - piše Stratfor.

Ukidanje sankcija?

- Berlin pokušava da nađe način da modifikuje, pa čak i skine trenutne kaznene mere protiv Moskve. Međutim, takva odluka bi stvorila raskol između Nemačke i drugih zemalja centralne i istočne Evrope, što znači da Berlin još nije spreman za formalnu promenu pravca - piše Stratfor.

Kako navode, oni žele da povećaju ekonomsku saradnju s Rusijom.
- Nemačka je posebno zainteresovana za rusku energiju. Ta zemlja je najveći potrošač ruskog gasa i upravo to je razlog što su energetske kompanije nastavile saradnju uprkos sankcijama - tvrde u Stratforu.

Ključni igrač

Osim toga, navodi agencija, Nemačka vidi Rusiju „kao ključnog igrača u rešavanju krize u Siriji, što je direktno povezano s povećanim brojem migranata u Evropi“, pa je ublažila i stav prema Bašaru el Asadu i njegovoj vladi.
- Ukoliko Nemačka ukine sankcije Rusiji, to bi moglo da naškodi odnosima te zemlje sa SAD, ali i da natera Belu kuću da pojača ekonomsku i vojnu saradnju s bivšim komunističkim zemljama, od Poljske do Rumunije, i tako produbi već duboke političke podele unutar EU. Iako zemlje zapadne Evrope, poput Italije i Francuske, jedva čekaju smanjivanje tenzija s Rusijom, većina članica EU iz centralne i istočne Evrope želi još oštriji odnos prema Moskvi. Te iste zemlje takođe su vrlo nezadovoljne nemačkom strategijom za preraspodelu izbeglica, pa Nemačkoj ne treba nekoliko sukoba i kriza odjednom, pa zasad samo ispituje teren - piše Stratfor.

Kako piše Stratfor, Nemačka će odlagati odluku o odnosima s Vladimirom Putinom sve dok izbeglička kriza ne počne malo da se smiruje.
- Sankcije Rusiji na snazi su do 31. januara 2016. godine i konačne poteze zvanični Berlin neće povući pre tog trenutka - kažu u Stratforu.
nemacka-gabrijel.jpg
Foto: Beta Ap

Dugoročni planovi
PUTIN ČEKA USPON GABRIJELA

Kremlj vidi sastanak s visokorangiranim evropskim zvaničnikom kao dokaz da nije izolovan i da može da izazove raskol u EU, tvrde u Stratforu.
- Putin razmišlja dugoročno. Gabrijel je lider Socijaldemokratske partije, koja tradicionalno ima dobre odnose s Rusijom. S padom popularnosti nemačke kancelarke Angele Merkel zbog izbegličke krize, postoji šansa da ona neće pobediti na izborima 2017, pa će upravo Gabrijel biti taj s kojim će Moskva sarađivati - piše Stratfor.