(FOTO) Kineski zid nije jedini: 7 prizora u Kini koji ostavljaju bez daha
1. Tjanci planine
Ovi čuveni stubovi koje je izvajala priroda nalaze se u Džangđaje nacionalnom parku u Kini. Iako deluje tako, formiranje ovih stubova nema veze sa erozijom krečnjaka kojim je ovaj predeo bogat. Oni su, ipak nastali fizičkom erozijom tla, i uticajem leda tokom zime.
2. Huanglong
Ovaj predeo se nalazi na severozapadnom delu provincije Sečuan, 150 kilometara od glavnog grada Sičuana. Oblast je poznata po jezerima koja su formirana u bazenima kalcijuma, kao i različitim vrstama šuma. Ceo prostor je pod zaštitom UNESCO od 1992. godine.
Ukupna dužina doline Huanglong je 3,6 kilometara i a naziv "Zlatni zmaj" je dobila upravo po tome što podseća na mitsku životinju. Jezera karakterišu žuta, zelena, plava i braon boja.
3. Ginsu Šarene planine
Jedinstvena formacija stena Danksija nalazi se u Kini odmah do mesta Zangaj i već godinama niže svoje turustičke uspehe. Čak i za majku prirodu, stvaranje ovakvog komada umetnosti nije bilo lako.
Ustvari, bilo joj je potrebno čak 24 miliona godina. Neobične boje stena rezultat su taloženja crvenog peščnjaka i slojeva minerala. Vetar i kiša daju senkama završni izgled rezbarenjem čudesnih i prekrasnih oblika koji se razlikuju u boji, teksturi, obliku i veličini.
Planina nudi nezaboravan prizor skoro na svim svojim delovima, a deo koji se nalazi u Ginsu, provinciji u severozapadnoj Kini, stekao je svetsku slavu i dobio svoje mesto na listi UNESCO-ve Svetske baštine.
4. Huangšan
I ova oblast je pod zaštitom UNESCO, a poznata je po posebno obrađenim granitnim planinskim vrhovima.
Oblast je kao takva čest motiv na platnima kineskih slikara, ali i u kineskoj literaturi, a spada i u jednu od najposećenijih destinacija za turiste u ovoj zemlji.
To i nečudi jer u ovoj oblasti ima preko 140 znamenitosti koje turisti mogu da obiđu.
Godišnje oblast poseti oko 1,5 miliona turista. Pored ostalog oblast je poiznata i po uzgajanju čajeva.
Inače reditelj filma Avatar Džejms Kameron je rekao da mu je jedna od inspiracija za scenografiju u filnu bio upravo Huangšan.
5. Pećine iz Maiđišana
profim4edia, Maiđišan pećineFoto: profim4edia, Maiđišan pećine
Predstavljaju niz od 194 pećine koje su usečene na brdu Maiđišan u severnozapadnoj Kini.
6. Juanjang pirinčane terase
Nalaze se u provinciji Junan. Grad Stari Juanjang se nalazi na visini 1570 metara, a u njegovoj blizini se nalaze čuvene pirinčane terase koje su usečene u obronke planine. Ovaj oblik uzgajanja pirinča postoji već 1300 godina. Zbog temperarura zimi, iako se voda nikada ne zamrzne, moguće je imati samo jednu žetvu pirinča godišnje.
7. Put ka vrhu Tjenanmen planina
Planina Tijenanmen se nalazi u provinciji Hunan i do njenog vrha vodi krivudavi put. Ipak za one koji ne mogu da pešače postoji i žičara koja je proglašana najdužom a svetu. Na vrhu se nalazi čuveni budistički hram, koji je originalno napravljen u vreme dinastije Tang, a sada rekonstruisan.
Newsweek.rs
Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:
Misterija iz močvara Urala: 11.000 godina star drveni idol preti da potrese istoriju
Sfera uticaja: Gde Kinezi ulažu milijarde i zašto
Zamenio više od 140 slika falsifikatima koje je sam naslikao: Zaradio 5.6 miliona dolara
Istorijska greška ili fer dogovor: Zašto je Rusija prodala Aljasku Americi
Kao pas i mačka: Naučnici rešili misteriju najstarijeg neprijateljstva
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega