Migrantski talas se neće u budućnosti smanjiti već povećati, a dodatni uzrok, pored politike, ratova i siromaštva, jesu klimatske promene - upozoravaju stručnjaci iz UN

NjUJORK - U narednim godinama uslediće veliki val "klimatskih izbeglica", koje bi mogle da dovedu do nemira i nesigurnosti u EU i drugim delovima sveta - upozoravaju klimatolozi.

Migrantski talas se neće u budućnosti smanjiti već povećati, a dodatni uzrok, pored politike, ratova i siromaštva, jesu klimatske promene - upozoravaju stručnjaci iz UN.

Klima je u stanju da "poljulja" društvene i ekonomske sisteme, a posebno su na udaru ostrvske zemlje, kao i zemlje sa dugačkim obalama i većim sušnim područjima.

Kad se podigne nivo mora i nestane kiše, ljudima neće preostati ništa drugo nego da odsele i da se upute prema mestima koja im nude bolje uslove života.

Prema predviđanjima eksperata, relativna demografska masa stanovnika u razvijenim zemljama svijeta, u naredenim desetlećima, smanjiće se za 25 odsto, a ekonomska snaga zemalja u razvoju će rasti.

Radno sposobno stanovništvo u razvijenim zemljama ubrzano će stariti, a potreba za zapošljavanjem uvozne radne snage - rasti.

Najznačajniji rast populacije biće zabilježen u najsiromašnijim zemljama, i to, uglavnom, kod muslimanske populacije.

Stanovništvo koje živi u megapolisima u nerazvijenim dijelovima svijeta postaće dominantno.

Stručnjaci u tom kontekstu ukazuju na moguće političke i verske probleme koje mogu da izazovu demografske promene u budućnosti, a kao primjer navode odnos Turske i EU.

Turska će do 2050. postati ekonomski i vojno moćna zemlja, na nivou Nemačke ili Velike Britanije.

Ukoliko bude primljena u EU, maće najveći broj zastupnika u Evropskom parlamentu, što bi je tranformisalo u centralnu ekonomsku, političku i vojnu silu u okviru EU.

Zato je veliko pitanje postoji li spremnost zemalja EU da prihvate tako radikalne promjene naličja Unije, koja je često viđena kao isključivo "hrišćanska zajednica".