NAJMANJE SUMNJIVE: Žene sve zastupljenije među bombašima-samoubicama
PARIZ, MOSKVA, TEL AVIV - Žene su sve zastupljenije među bombašima-samoubicama, a najmlađa među njima imala je svega deset godina.
Stručnjaci procenjuju da su žene i deca interesantne populacione grupe za islamiste jer su najmanje sumnjivi policiji i drugim delovima društva.
Za vreme 18-godišnje okupacije južnog Libana, koja je okončana 2000. godine, nekoliko žena iz radikalnih grupa raznelo se ciljajući izraelske snage.
Među njima je bila i Sana Mehaidli /17/, koja je raznela automobil pun eksploziva u izraelskom konvoju 1985, ubivši i ranivši više od 12 izraelskih vojnika.
Na palestinskim teritorijima od 2002. godine 12 žena počinilo je takve napade na Izrael. Među njima je i Vafa Idris, 27-godišnja Palestinka, koja se raznela u centru Jerusalima 2002. godine.
Poznat je i slučaj Fatime Omar Mahmud al Najar koja se raznela 2006. godine i ozledila tri izraleska vojnika.
Lider Al kaide u Iraku Abu Musab al Zarkavi poslao je četiri žene da izvedu napade u njegovoj rodnoj zemlji Jordanu. Sajida al Rišavi i njen muž Ali al Samari, ušli su 2005. godine u hotel "Aman Radison". Ali se raznio, a Sajidin pojas se nije aktivirao.
Kurdske žene izvele su nekoliko samoubilačkih napada na Tursku od 1980, a to su isto učinile i ženske grupe koje se bore protiv turske vlade.
Ove godine, u januaru, grupa žena preuzela je odgovornost za bombaški napad na policijsku stanicu u Istanbulu u kojem je ubijen jedan policajac, a jedan ranjen.
Žena samoubica ušla je u zgradu u turskom turističkom kvartu "Sultanahmet" i raznela se.
Poznat je i slučaj "crnih udovica" u Rusiji. Čečenke, koje su bile udate za džihadiste ili na neki drugi način povezane sa islamistima, okrivljene su za napad u metrou u Moskvi 2010. godine, kada je stradalo 40 ljudi.
"Crne udovice" su učestvovale i u napadima na teatar u Moskvi, u kojem su džihadisti počinili pokolj, kao i u školi u Beslanu.
Najmlađa žena samoubica, koliko je poznato, jeste iz Nigerije, a imala je svega deset godina.
U Nigeriji su konstantni samoubilački napadi militantne grupe Boko Haram, u kojima učestvuju žene i devojke.
Ipak, za razliku od napada "Islamske države", sumnja se da su žene u Nigeriji poslate u te napade protiv svoje volje.
Agencije navode da su mnogi od eksplozivnih samoubilačkih napada izvedeni putem daljinskog upravljača, odnosno da žrtve koje su nosile ekspoziv nisu imale izbora?!
"Islamska država" često objavljuje fotografije i video-snimke muškaraca koji su počinili samoubilačke napade, ali svi znaju da su žene aktivne u njihovim redovima i da imaju brigadu poznatu kao "Kansa".
Žene unutar "Islamske države" imaju sreće pošto je Abu Omar al Bagdadi, kao tadašnji vođa, rekao da žene ne bi trebalo da učestvuju u samoubilačkim napadima, a sadašnji vođa Abu Bakr al Bagdadi i dalje se, navodno, pridržava te odluke.
Stručnjaci za terorizam navode da, ipak, postoji izuzetak. Naime, "Islamska država" je dozvolila ženama da se mogu razneti ako im policija u raciji upadne u kuću, a taj slučaj zabeležen je tokom istrage islamističkih napada u Parizu.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)