Hrvatska: Povučeno 13 tona buđavih slatkiša
ZAGREB - Inspekcija hrvatskog ministarstva zdravlja povukla je s tržišta više od 13.000 kilograma slatkiša jer su plesnjivi ili na druge načine zdravstveno neispravni.
Prema pisanju Jutarnjeg lista, ukupno je za 15 meseci, odnosno tokom prošle i u prva tri meseca ove godine, povučeno 35 tona potencijalno opasne hrane.
Inspektori su našli gotovo tonu ribljih konzervi s povećanom dozom histamina, 6,7 tona plesnjivih mlečnih proizvoda i 290 kilograma zobenih pahuljica u kojima su bili vrlo otrovni mikotoksini. Iako je dobar deo loših i nezdravih proizvoda zaustavljen već na granici, prodavnice su, kako upozoravaju stručnjaci i inspektori iz ministarstva zdravlja, preplavljeni nekvalitetnom hranom.
Stručnjak iz konditorske industrije Stipan Bilić upozorava da u Hrvatsku često dolaze slatkiši pred sam istek roka upotrebljivosti. Trgovine i lanci odbijaju da kupe domaće slatkiše ako im je istekla trećina roka upotrebljivosti, a onda prodaju još starije koji su odbačeni u stranim trgovačkim lancima.
"Ako imate pun trgovački centar strane robe kojoj ističe rok trajanja i nešto domaće koja može stajati još mesecima, kojoj ćete sniziti cenu kako biste je rasprodali?', pita Bilić i upozorava da deo slatkiša ne zadovoljava standarde. Rafovi su puni jeftinih slatkiša iz Turske, Srbije, Makedonije i Bugarske, koji se u krizi mnogo više prodaju od domaćih.
U Hrvatsku se po podacima ministarstva zdravlja i ministarstva poljoprivrede uvozi znatna količina hrane koja ne zadovoljava minimalne zdravstvene uslove i standarde kvaliteta. Deo te hrane povučen je s polica prodavnica u poslednji čas kada je inspekcijama i analizama ustanovljeno da su štetni po zdravlje ili u najmanju ruku sumnjivog kvaliteta.
Ministarstvo poljoprivrede nedavno je objavilo listu hrane koja podleže pojačanoj kontroli pri uvozu zbog štetnih materija koje sadrži. Radi se o lešnicima iz Azerbejdžana, kikirikiju iz Brazila, Gane, Indije i Južnoafričke Republike koji sadrže aflatoksine, o makaronima iz Kine u kojima ima i aluminijuma, crnom i zelenom čaju, pasulju, dinjama, paprikama, patlidžanima, narandžama, breskvama i jagodama.
Povučeno je 900 kilograma ribljih konzervi za koje je utvrđeno da sadrže veće doze histamina od dopuštenih, što može da prouzrokuje alergije i trovanja.
S tržišta je za 15 meseci povučeno i 6.770 kilograma mlečnih proizvoda jer su bili plesnjivi, 290 kilograma zobenih pahuljica zbog prisustva vrlo otrovnih mikotoksina i 30 kilograma konzervi gulaša i ostalih sličnih gotovih jela zbog bakterija.
Samo u prva četiri meseca 2012. inspekcija ministarstva poljoprivrede povukla je 13.240 kilograma krušaka i 729 kilograma salate iz BiH jer nisu udovoljavale posebnim tržišnim standardima.
"NE PREPORUČUJE SE OPOZICIONIM PRVACIMA SA SLABIJIM SRCEM" Pogledajte četvrtih 100 od 1000 velikih stvari koje su urađene zalaganjem predsednika Vučića