Istraživači su nedavno pronašli olupinu španskog jedrenjaka koji je potonuo pre više od 300 godina, a prevozio je velike količine zlata i dragog kamenja.

Međutim, ko sad polaže pravo na ovaj brod? Upravo zbog toga se ovih dana prepiru Kolimbija i Španija.

Španski ministar spoljnih poslova Hose Garsija Margaljo nadao se prijateljskom sporazumu sa Kolumbijom. Ipak, dodao je kako će Španija, ako je potrebno, biti spremna da brani svoje interese i pred UN.

Sa druge strane, Kolumbijci su otkriće blaga odmah proglasili "državnim pitanjem", a predsednik Huan Manuel Santos je rekao da je pronađeno blago "nasleđe svih Kolumbijaca". Najavio je i otvaranje muzeja u Kartaheni, gde bi bili izloženi pronađeni eksponati.

Inače, 2013. godine Kolumbija je donela zakon koji predviđa da svi brodovi, odnosno, olupine, pronađeni u vodama te zemlje pripadaju upravo toj državi.

Procenjuje se da ima oko 1.200 takvih olupina u vodama Kolumbije. Predsednik Santos je rekao da bi blago pronađeno na brodu moglo da dostigne vrednost od oko milijardu dolara.

Galija, potopljena 1708. godine, pripadala je Filipu V, španskom kralju. Veruje se da ju je napala britanska mornarica. Mnogi su brod Sn Hose opisivali kao sveti gral jer je nosio gomilu zlata, srebra, dragulja, takoreći, čitavo bogatstvo.

(BBC)