TURSKA JE NAJVEĆI GUBITNIK SULUDE IGRE: Incident sa SU-24 nije bio grom iz vedra neba!
Novinar podseća da su još 1. decembra 2014. godine predsednici država imali sastanak (peta sednica rusko-turskog Saveta za saradnju najvišeg stepena). Tada su postavljena pitanja o postizanju trgovinske razmene dveju zemalja u obimu od sto milijardi dolara, izgradnji ruske nuklearne elektrane „Akuju“ u oblasti Mersil na jugu Turske i o energetskoj saradnji.
„Ovaj sastanak Redžepa Tajipa Erdogana i Vladimira Putina protekao je veoma dobro u delu razgovora koji se ticao biznisa, ali je bio nešto manje dobar u sferi pitanja u vezi s regionalnom politikom“, navodi stručnjak za Tursku, predavač Instituta za politička istraživanja iz Grenobla Žan Marku. Ipak, potom se dogodio incident s avionom Su-24 koji je promenio njihove odnose. Novinar smatra da se ova situacija ne može posmatrati kao „grom iz vedra neba“. Levjer navodi da se napetost između Ankare i Moskve pojačavala srazmerno povećanju prisustva Rusije u Siriji.
Prema mišljenju novinara, Turska najviše gubi u ovom sukobu, jer njena ekonomija zavisi od energetskih isporuka Rusije. Pored toga, Ankara je u prvim redovima sirijskog sukoba, s obzirom na to da je njena granica sa Sirijom dugačka 800 kilometara. Otuda se poslednjih dana može uočiti pomirljiviji ton, u pokušaju da se smanji napetost s Moskvom.
Turska je primila više od dva miliona izbeglica, a imala je terorističke napade u Suruču i Anakari koje je organizovao DAEŠ, navodi Balsi. „Sve dok teško sirijsko pitanje ne bude razrešeno, diplomatski odnosi Turske i Rusije će u svakom slučaju ’plivati u mutnoj vodi‘. Ipak, saradnja Moskve i Ankare nikada nije bila toliko važna da bi okončala građanski rat u kojem je od 2011. godine poginulo 250.000 ljudi“, zaključio je Levjer.
(Sputniknews.com)
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore