NOVA ERA ŠPANIJE: Kraj dvopartijskog sistema, prvi put posle Franka!
Konzervativci Rahoja imaće 123 mandata u parlamentu od 350 poslanika, dok su drugoplasirani socijalisti bivšeg premijera Hosea Luisa Zapatera (PSOE) sa 90. Odličan je levičarski Podemos, koji je sa 69 mandata treći, dok je partija Sijudadanos četvrta sa 40 mandata.
Upravo zbog ekstremnog uzleta Podemosa (Mi možemo), koji predvodi Pablo Iglesijas (37), ali i nove desničarske stranke Sijudadanos (Građani) Alberta Rivere (36), mnogi analitičari su jučerašnje glasanje ocenili kao najneizvesnije u Španiji još od vremena uvođenja demokratije u toj državi nakon smrti generala Franka 1975. godine.
Podemos je saopštio da rezultati pokazuju da je došao kraj dvopartijskom političkom sistemu, koji je Španijom vladao od kraja Frankove diktature sedamdesetih godina prošlog veka.
- Došao je kraj dvopartijskom političkom sistemu i ulazimo u novu eru - rekao je čovek broj dva iz Podemosa Inigo Erehon obraćajući se pristalicama.
Iglesijas je izričit protivnik oštrih mera štednje i blizak je grčkoj Sirizi, a u kampanji je obećao suprotstavljanje svim nametima i daljim ekonomskim pritiscima. S druge strane, Riveru je podržala poslovna i medijska elita.
Inače, sve glavne partije, izuzev Narodne stranke, zalažu se za promenu ustava kako bi ublažile tenzije između Madrida i Katalonije, dok Podemos ima najradikalniji pristup i toj regiji obećava pravno obavezujući referendum o nezavisnosti.
Šta posle ovakvih rezultata
MOGUĆI I NOVI IZBORI
Posle dobrog izbornog rezultata Podemosa i Sijudadanosa, ali i znatno lošijeg Narodne stranke nego ranije, Španiju izgleda čeka vrlo neizvestan period kad je reč o premijeru i formiranju nove vlade. Za većinu u parlamentu potrebno je 176 mesta, pa je neophodno udruživanje i formiranje koalicije. Pitanje je, međutim, da li će do toga doći, a u tom slučaju bi Španci ponovo morali na birališta.
SUTRA U 13.30: Predsednik Vučić sa predsednicom Državnog zbora Slovenije Klakočar Zupančič