Siguran sam da nikakvog rata neće biti. Mi ćemo nastaviti da odrađujemo određene zadatke izvan svojih granica. Ali, to neće uticati na civilno stanovništvo. Neće biti ratnog stanja, kaže ruski vojni stučnjak Viktor Murahovski

PUKOVNIK u rezervi, glavni i odgovorni urednik časopisa „Arsenal Otadžbine“, bivši oficir Generalštaba Oružanih snaga Rusije. Sve je to - Viktor Murahovski, a upravo on je ocenio trenutno stanje ruskih Oružanih snaga i govorio o tome, šta ih očekuje u budućnosti.

Da li je Rusija zbog međunarodne situacije uvučena u globalnu trku u naoružanju?

Apsolutno siguran da nije i da neće biti. Uostalom, ovog meseca je predsednik Putin to još jednom potvrdio. Dvadeset biliona rubalja predviđeno je za državni program naoružavanja do 2020. godine i je sav novac za to. Preko toga neće biti izdvojena ni para. Podsećam da je ovaj program usvojen još 2011. godine. Osim tog novca, ni oružane snage (VS), ni odbrambena industrija neće dobiti ništa. Naročito ne u trenutnoj ekonomskoj situaciji.

Stoga nema nikakvog smisla govoriti o nekakvoj trci u naoružanju. Sve ide po planu, utvrđenom još pre nekoliko godina.

U prvih pet godina, od 2011. pa do kraja ove godine, značajna sredstva su usmerena na razvojno-istraživački rad, to jest na kreiranje oružja nove generacije. Sada je taj rad završen i mi prelazimo na primenu naoružanja i serijsku proizvodnju oružja nove generacije.

Ovo se odnosi na sve sfere: oklopnotenkovsku, vazdušno-raketnu, avione, helikoptere, artiljeriju, individualnu borbenu opremu, streljačko naoružanje. Sve ove porodice naoružanja nove generacije će ući u serijsku proizvodnju 2016-2018 godine.

Kod onih koji informacije dobijaju iz medija, može se stvoriti osećaj trke u naoružanju – ali od toga nema ništa. U prvih pet godina programa, od 20 biliona rubalja potrošena je trećina. Preostale dve trećine biće potrošene od 2016. do 2018. godine, zbog činjenice da će novo oružje ući u masovnu proizvodnju i da će ga Oružane snage kupovati.

U ovom trenutku se razvijaju oružja budućnosti – vojnici-roboti, nekakvi neverovatni leteći dronovi - to jest, uskoro će se rat dobijati tehnikom a ne ljudskim naporom. Kako kod nas stoje stvari po tom pitanju?

Ministar odbrane je u izveštaju 11. decembra - na proširenoj sednici odbora Ministarstva odbrane – rekao da je 2011. godine ruska vojska raspolagala sa samo nekoliko desetina bespilotnih letelica, a u decembru ove godine - sa više od 1700. To je jedan od pokazatelja.

Bespilotne letelice nemaju posadu. To je daljinski uređaj za izviđanje, za elektronsko ratovanje. Sada se završava razvojno-konstruktorski rad na njima i u blikoj budućnosti ćemo imati udarne, strateške bespilotne letelice koje mogu delovati u opsegu od nekoliko hiljada kilometara, a i niz drugih sličnih sredstava.

Osim toga, razvijaju se robotski uređaji vojne namene za kopnenu vojsku i vazdušne snage, kao i bespilotni sistemi, nadvodni i podvodni. Na jednom od sastanaka, koji je predsednik održao u Sočiju, pojavio se kadar - dubokovodnog torpeda izuzetnih karakterisitka koji nosi nuklearnu bojevu glavu. On se takođe računa u robotske sisteme daljinskog dejstva.

Razvijaju se i automatizovani sistemi upavljanja vojskom i oružjem. Na primer, u Nacionalnom centru za odbranu napravljen je superkompjuter, najmoćniji u Rusiji, koji omogućava da se u realnom vremenu vrši kako upravljanje vojskom, tako i obezbeđivanje podrške državnoj odbrani, uz njenu istovremenu kontrolu.

Radi se i na hipersoničnim sredstvima u korporaciji „Taktičko raketno oružje“, kao i na laserskom oružju koje se finansira iz Fonda za napredne studije koji je formiran pre nekoliko godina, ali već daje određene rezultate. U Ministarstvu odbrane funkcioniše Generalni direktorat naučno-istraživačke aktivnosti i tehnološke podrške naprednim tehnologijama.

U državnom programu naoružanja, pored osnovnih delova – tzv. knjige o vrstama i rodovima vojske (mornarica, avijacija) - postoji poseban departman i posebno finasiranje dugoročne perpspektive, ovaj departman radi na stvaranju ključnih tehnologija.

Na mnogo načina se ovakvi programi realizuju zajedno sa projektima koje finansira Ministarstvo industrije i trgovine. Na primer, razvoj motora, razvoj novih materijala, elektronskih komponenti i tako dalje. Ovo je ogromno područje aktivnosti.

putinov-stab.jpg
Foto: AP

Mnogi stručnjaci i vojni eksperti, uključujući i mene, smatraju da je neophodno izdvojiti više sredstava. Nadam se da će u narednom vladinom programu (do 2025. godine) tako i biti.

Vi faktički tvrdite da ruski generali ne vode jučerašnje, već se pripremaju za visokotehnološke ratove?

Mi smo već sada u stanju da izvodimo prilično visokotehnološke borbene akcije. Želim da vas podsetim na operaciju podrške mirnom sprovođenju referenduma na Krimu. Ruske Oružane snage su to odradile na takav način da je to bilo apsolutno neočekivano za obaveštajne strukture NATO-a, SAD i drugih zemalja. Tada su bile blokirane sve mogućnosti vojnog suprotstavljanja ili vojnih provokacija na teritoriji Krima.

Takođe ću podsetiti na operaciju u Siriji, gde smo uspeli na udaljenom ratištu u najkraćem mogućem roku da formiramo vazduhoplovnu bazu i da primenimo sva savremena sredstva za uništavanje. Svi su videli rezultate. Jedan od najnovijih je – lansiranje iz podvodnog položaja krstarećih raketa iz porodice "Kalibr".

Priča se da je to lansiranje obavljeno kako bi se pokazalo da je Rusija dostigla strateški paritet sa SAD. Da li je to istina?

Ne sumnjam u to. Ako govorimo o strateškim nuklearnim snagama (SNS) - tu se uvek održavao paritet. Na primer, ove godine SNS su dobile 35 novih balističkih raketa. Na dužnost je stupilo pet pukova strateških raketnih snaga, opremljenih najsavremenijim sistemom „Jars“. Nema nikakve sumnje u zadržavanje pariteta sa Sjedinjenim Državama u toj oblasti.

Ako govorimo o procentu opremljenosti modernim oružjem, Strateške raketne snage i strateške nuklearne snage u celini imaju najbolje pokazatelje od svih vidova i rodova vojske - oko 56 odsto.

Pre Krima i Sirije, u ruskoj i svetskoj javnosti postojao je utisak da ruska vojska degradira. Od tada su prošle dve godine. Kako biste u ovom trentuku ocenili promene u ruskoj vojsci i njeno stanje?

Želeo bih malo da pojasnim. Po prvi put su se zapadni vojni eksperti i vojno-politički vrhovi zapadnih zemalja i zemalja NATO-a zabrinuli 2008. godine – nakon što je ruska vojska, u suštini, razbila gruzijske vojne snage. A njih su, da vas podsetim, pripremali Amerikanci, naoružavali izraelski i stručnjaci iz Ukrajine koji su učestvovali u stvaranju i eksploataciji sistema protivvazdušne odbrane. I odjednom onakva uvreda - za samo nekoliko dana potpuni poraz. I samo zahvaljujući naredbi predsednika Dmitrija Medvedeva - naša vojska nije zauzela Tbilisi.

Sećam se izjava stranih eksperata, posebno američkih, o tome da je ruska vojska prodemonstrirala kako funkcioniše „parni valjak“ ofanzivne sovjetske armije. Oni su takođe našli i mnogo nedostataka. Ali, i naše rukovodstvo je uvidelo određene nedostatke u akcijama vojske.

Stoga je 2008. godine, nakon događaja u Južnoj Osetiji i posle prisiljavanja Gruzije na mir, usledio ukaz predsednika kojim je pokrenuta temeljna vojna reforma. Naslovljen je bio „O nekim pitanjima Oružanih snaga Rusije“.

putinov-stab.jpg
Foto: AP

Reformski program, po kojem se sada obavljaju vojna izgradnja i jačanje tehnike Oružanih snaga postavljen je tada. To se mora razumeti. Dakle, nije se tokom samo poslednje tri godine, niti odjednom i niotkuda, rodila nova ruska vojska. Apsolutno ne, to je dugotrajan posao koji se radi od 2009. godine. Ali, tek sada vidimo rezultate pet ili šest godina rada.

Moram da istaknem da je ruska vojska zaista dobila nove kvalitete. Ne samo u smislu povećane količine novih modela vojne opreme, već u svakom pogledu: u pogledu kompletiranja ličnog sastava, uključujući i generale, oficire, podoficire, narednike, vojnike. Koju god kategoriju da pogledamo - svuda je sve radikalno obnovljeno i kvalitativno izmenjeno.

Ako govorimo o ljudima – sada je popunjenost oružanih snaga 92 odsto. To je veoma visok procenat, ali još uvek nedovoljan.

Ministarstvo odbrane predlaže godišnje povećanje. Sledeće godine će se verovatno doći do 94 odsto.
Ako govorimo o oficirima, kod nas je, u stvari, obnovljen i konačno u potpunosti profunkcionisao sistem vojnog obrazovanja: 26 visokih vojnih obrazovnih ustanova. Godišnji broj studenata - oko 11 hiljada ljudi. Na konkurs se u nekim vojnim školama po prvi put u poslednjih nekoliko decenija prijavljuje 8-9 ljudi za svako mesto.

Što se tiče obuke narednika, u ustanovama u okviru specijalnog programa srednjeg profesionalnog obrazovanja uči 6200 ljudi. Već dobijamo profesionalne narednike. Ovo značajno menja situaciju u jedinicama, četama i bataljonima. Profesionalni narednik je nova pojava u našoj vojsci, što je veoma važno.

Po prvi put ove godine, broj ugovoraca je premašio broj redovno mobilisanih regruta. Na današnji dan u vojsci služe 352,000 ugovoraca i 297.000 regruta. Ova proporcija će nastaviti da se povećava u korist ugovoraca. Do kraja sledeće godine planirano je 384 hiljade ugovoraca. Do 2018. - 425 hiljada. Kao što je rekao ministar odbrane, to nije plafon. Ako to dozvole finansijsko-ekonomske okolnosti, taj se broj još može povećati.

Situacija sa naoružanjem i vojnom tehnikom se takođe dramatično izmenila. Sećam se kako se 2011. godine, kada je usvojen državni program naoružanja, pojavila cifra isprvnosti oklopnih vozila - iznosila je oko 30 odsto. Možete li zamisliti koliko je to niska stopa! U avijaciji – koliko-toliko bolje, ali i dalje niže od 50 odsto. Sada je stopa ispravnosti tehnike, dostigla 90 odsto. I ta cifra će nastaviti da raste.

s-400-u-siriji.jpg
Foto: Twitter

Mi smo premašili plan za opremanje savremenom tehnologijom. Predsednik je svojim majskim ukazima 2012. godine odlučio da do kraja 2015. godine Oružane snage moraju biti opremljene modernim oružjem sa ne manje od 30 odsto. Rezultat ove godine je - 47 odsto, što znači da idemo unapred i prebacujemo zadatke koje je postavio predsednik. Do kraja 2020. godine planiramo ne manje od 70 odsto, odnosno od 70 do 100. Jasno je da će strateške nuklearne snage biti sektor u kojem će opremljenost savremenim tehnologijama iznositi oko 100 odsto, to je naš prioritet.

Ali i u vazdušno-kosmičkim snagama i u mornarici će biti visoki procenti. Nešto manje – u snagama opšte namene, kopnenim i vazdušno-desantnim snagama. Ipak, ovo je još uvek veoma dobar rezultat, dostojan tehnički najnaprednijih vojski na svetu. Više od 70 odsto nove tehnnike u snagama opšte namene – oduvek je bio san i ruske, i sovjetske armije.

Ruska vojska se sada nalazi na nivou vodećih vojski sveta?

Ja bih rekao, da. Ako gledate po formalnim pokazateljima - opremljenost modernim tehnologijama, finansiranje, odnos oficira, podoficira i vojnika, odnos ugovoraca - mi zaostajemo samo za SAD. Ali, postoje i neformalni pokazatelji - vojno-patriotsko vaspitanje, spremnost da se bori i umire za Otadžbinu, moral, vojnička tradicija i tako dalje. Procenjujem da je trenutno stanje ruske vojske veoma dobro.

Vaša prognoza: da li ćemo sledeće godine živeti mirno?

Apsolutno sam uveren. Nama to pre svega garantuju ruske Oružane snage. Siguran sam da nikakvog rata neće biti. Mi ćemo nastaviti da odrađujemo određene zadatke izvan svojih granica. Ali, to neće uticati na civilno stanovništvo. Neće biti ratnog stanja. Biće mirno vreme, a Oružane snage RF će rešavati svoje specifične zadatke.